Jak przygotować olejek cytrynowy?
Jak przygotować olejek cytrynowy?
Olejki eteryczne z różnych roślin od dawna używane są do pielęgnacji ciała oraz jego leczenia. Są niezwykle cennym składnikiem chroniącym rośliny i wpływającym pozytywnie na wiele aspektów życia człowieka. Jednym z popularniejszych olejków jest olejek cytrynowy. Ma on szerokie zastosowanie, więc warto mieć go w domowej apteczce. Można go kupić albo spróbować wykonać samodzielnie, co nie jest szczególnie skomplikowane.
Powstawanie olejku
Produkcja olejku cytrynowego na szeroką skalę odbywa się przy udziale odpowiednich maszyn. Cytryny są przez nie ściskane z bardzo dużą siłą i zawarty w skórce olejek zostaje wyciśnięty na zewnątrz. Zbierany jest w przeznaczonych do tego naczyniach i poddawany dalszej obróbce. W warunkach domowych niemożliwe jest tłoczenie olejku w taki sposób, jednak jest na to rada. Wystarczy jedynie przygotować niezbędne do powstania specyfiku elementy:
* 3 – 4 cytryny,
* oliwę z oliwek.
Dodatkowo należy zaopatrzyć się w słoik oraz szklaną butelkę. Najlepiej, aby była ona wykonana z ciemnego, brązowego szkła, które nie przepuszcza zbyt wielu promieni słonecznych. Dzięki temu olejek nie traci swoich właściwości.Pierwszy etap
Do przygotowania olejku należy wybrać dojrzałe, dorodne cytryny o ładnej skórce. Lepiej unikać owoców nadgniłych oraz ze skórką posiadającą uszkodzenia. Pierwszym krokiem jest dokładne umycie i osuszenie cytryn. Następnie przy pomocy tarki o niewielkich oczkach trzeba zetrzeć żółtą skórkę do miseczki. Pozostałą część cytryny można wykorzystać do przygotowania soku lub wrzucać ją do herbaty.
Drugi etap
Startą skórę wrzuca się do przygotowanego wcześniej słoika i zalewa oliwą z oliwek. Cytrynowa skórka powinna być w całości zakryta oliwą, dlatego jej ilość jest uzależniona od ilości posiadanego produktu. W zależności od upodobań można przygotowywać dużo olejku lub mniej, wówczas wystarczy nawet 1 cytryna. Słoik z produktami zakręca się i odstawia na nasłoneczniony parapet na 4 – 5 tygodni. W czasie całego oczekiwania na olejek należy raz dziennie potrząsać słoiczkiem, aby składniki miały możliwość wymieszania się dokładnie.
Trzeci etap
Maksymalnie po 5 tygodniach olejek jest gotowy. Należy zdjąć słoik z parapetu, odkręcić go i odcedzić miksturę przy pomocy sitka. Skórka pozostanie na sitku i będzie można ją wyrzucić, natomiast olejek należy przelać do brązowej buteleczki albo do buteleczek, zakręcić i używać w razie potrzeby.
Zastosowanie olejku
Olejek cytrynowy ma różnorodne zastosowanie, lecz najchętniej bywa stosowany w czasie chorób. Dotyczy to przede wszystkim zachorowań związanych z układem oddechowym, ponieważ dobrze odkaża i nadaje się do inhalacji. Poza tym zwalcza gorączkę, ból gardła i dodaje energii. Latem pozwala na zniechęcenie owadów do gryzienia, a dodatkowo orzeźwia, więc można nim nie tylko smarować ciało, lecz dodawać go do jogurtów i picia.