Jak przyrządzić nalewkę kasztanową?

Jak przyrządzić nalewkę kasztanową?
Jesień zbliża się wielkimi krokami, a to wymaga zaopatrzenia się nie tylko w jesienną odzież, lecz również w przepis na nalewkę kasztanową. Ma ona liczne walory smakowe oraz lecznicze. Jej wykonanie nie jest trudne, więc warto skusić się i przygotować ją, ponieważ jest czymś, co powinno znaleźć się w każdym domu.
Potrzebne elementy
Do przygotowania nalewki z kasztanów nie potrzeba ogromnej ilości składników, choć jeśli chce się przygotować więcej butelek, należy podwoić proponowane poniżej elementy. Wśród nich znajduje się:
* 10 niedojrzałych kasztanów,
* 1 garść suszonych kwiatów kasztanowca,
* 4 szklanki wódki.
Przydatny będzie również pojemny słoik oraz butelka do przelania gotowej nalewki.Suszone kwiaty kasztanowca można z powodzeniem zakupić w sklepie zielarskim, nie jest konieczne ich samodzielne zbieranie ani suszenie.Etap pierwszy
Niedojrzałe kasztany umyć pod zimną wodą, osuszyć i posiekać na drobne kawałki. Nie trzeba robić z nich proszku, jednak fragmenty kasztanów nie powinny być zbyt duże. Suszone kwiaty rozgnieść, można palcami albo w moździerzu.
Etap drugi
Kasztany i liście przełożyć do słoika. Zalać je przygotowaną wódą i dokładnie zakręcić słoik. Mocno potrząsnąć pojemnikiem, po czym odstawić na 14 dni w ciepłe, lecz zacienione miejsce. Co 2 dni potrząsać słojem, żeby kasztany i wódka mieszały się ze sobą dokładniej.
Etap trzeci
Po wymaganych 14 dniach leżakowania można odkręcić słoik. Jego zawartość trzeba przelać przez podwójny filtr do kawy albo przez złożoną kilka razy jałową gazę – wówczas może być niezbędne przelanie nalewki 3 razy.Gdy już przeleje się płyn, należy rozlać nalewkę do butelek, najlepiej z ciemnego szkła, w których napój na dłużej zachowa swoje właściwości.
Zalety nalewki z kasztanów
Nalewkę można popijać codziennie, odmierzając na łyżce 10 – 20 kropli. Ma ona duże znaczenie dla zdrowia osób, które mają problem z krążeniem i naczynkami krwionośnymi, pękającymi oraz powodującymi żylaki. Kasztanowiec wzmacnia ścianki naczynek, uelastycznia je i zachowuje w dobrym stanie na długi czas. Nalewka może być stosowana także zewnętrznie, choć również w związku z naczyniami krwionośnymi – przydaje się do wcierania w opuchnięte nogi.