Jak sobie radzić z miażdżycą?
Jak sobie radzić z miażdżycą?
Miażdżyca zaczyna się niepostrzeżenie. Zaczynamy szybciej się męczyć, często bolą nas nogi, mamy kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem. Należy wykonać podstawowe badania, by móc wykluczyć tę chorobę. Miażdżyca polega na odkładaniu się tłuszczu w tętnicach, które w związku z tym się zwężają i blokują przepływ krwi. Choroba ta, nieleczona, może się skończyć zawałem serca, udarem mózgu, amputacją nogi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka miażdżycy i kontrolowanie poziomu cholesterolu. Leczenie metodami konwencjonalnymi polega na podawaniu leków w tabletkach. Istnieją jednak naturalne sposoby radzenia sobie z tą jedną z najpowszechniejszych chorób w Polsce.
Dbaj o swoje zdrowie
Miażdżyca najczęściej pojawia się z wiekiem. Jeśli dbamy o własny organizm od czasów młodości, zmniejszamy ryzyko zachorowania. Podstawowe przyczyny pojawienia się miażdżycy to palenie papierosów, otyłość, nadciśnienie oraz dieta bogata w tłuszcz. Wszystkie te czynniki powodują pogorszenie naszej kondycji. Absolutnie podstawową sprawą przy początkach miażdżycy jest ograniczenie spożywania tłuszczu. To tłuszcz w postaci złego cholesterolu odkłada się na ściankach tętnic i stopniowo ogranicza przepływ krwi.
Terapia ziołowa
Najlepiej odkryć dla siebie mieszanki ziołowe, które przeciwdziałają miażdżycy, i stosować dietę profilaktyczną. Jest to szczególnie wskazane w rodzinach, gdzie miażdżyca pojawia się często. Przyprawy dodawane do posiłków wpływają na lepszą przemianę materii i ukrwienie tkanek.
Warzywa
Czosnek jest znakomitym remedium na wiele dolegliwości. Miażdżyca jest jedną z nich. Ten naturalny antybiotyk oczyszcza i wzmacnia nasz organizm. Udowodniono, że czosnek pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu i zwiększyć poziom dobrego. Jest idealnym wprost środkiem przeciwdziałającym odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Jeśli lubisz, spożywaj czosnek na surowo, to najlepszy sposób. Jeśli przeszkadza ci zapach czosnku – w aptece są dostępne czosnkowe suplementy diety. Podobnie skuteczna jak czosnek jest poczciwa cebula. Dodawaj do potraw jak najczęściej surową cebulę, przygotuj również sok z cebuli.
Owoce
Winogrona i sok z nich wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i są bezcenne przy początkowym stadium miażdżycy. Wyciąg z pestek winogron poprawia stan tętnic poprzez hamowanie wydzielania enzymów, uszkadzających tkanki. Warto wprowadzić do jadłospisu olej z pestek winogron. Sok z owoców granatu ma właściwości antyutleniające, co w znacznym stopniu ogranicza utlenianie lipidów.
Leki
Rutyna ma właściwości wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych. Zalecane jest przyjmowanie 500 mg rutyny i 500 mg witaminy C każdego dnia. W leczeniu miażdżycy stosuje się leki obniżające poziom cholesterolu oraz redukujące poziom tłuszczów w organizmie, dlatego odpowiednią dietą można wspomóc leczenie farmakologiczne.