Jak pracować nad swoją kondycją?
Jak pracować nad swoją kondycją?
Warto mieć dobrą kondycję. Jesteśmy wtedy zdrowi, mamy prawidłową wagę i dobre samopoczucie. Jesteśmy zdolni do dużego wysiłku i potrafimy szybko się zregenerować. Wykonywanie ćwiczeń fizycznych przychodzi nam z łatwością, bo mięśnie, układ krążenia i układ oddechowy działają doskonale. Nad swoją kondycją trzeba jednak pracować. Jest wiele czynników, od których zależy nasza kondycja, i nie możemy zaniedbać żadnego z nich. Jak pracować nad swoją kondycją, dowiesz się z tego artykułu.
Sen i wypoczynek
Człowiek jest zdolny do dużego wysiłku, jeśli pamięta o odpoczynku i regeneracji. Nie można tego zaniedbywać, jeśli chcemy być w dobrej kondycji. Sprawą wręcz podstawową jest sen – mniej więcej osiem godzin snu na dobę, z czego część koniecznie przed północą. „Zarywanie nocy” to najlepszy sposób na to, żeby stracić kondycję. Następnego dnia możemy się łatwo przekonać, że mamy problemy z oddechem, a niewielki wysiłek powoduje gwałtowne bicie serca. Sen jest po prostu konieczny, podobnie jak relaks. Przeciążone mięśnie i stawy nie wykonają swojej pracy, a przetrenowanie jest bardzo szkodliwe. Dlatego jeśli ostro trenujemy, warto udać się czasem na basen lub do jacuzzi albo skorzystać z sauny czy masażu.
Odpowiednia dieta
Dieta powinna być dostosowana do naszego trybu życia i uprawianej dyscypliny sportu. Ważne jest nie tylko to, ile jest w naszym pożywieniu białka, węglowodanów i tłuszczów. To, co jemy, powinno być dobrej jakości i dostarczać organizmowi koniecznych składników – witamin, mikroelementów, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Należy unikać chemicznie przetworzonej żywności i wszelkich fast-foodów. Takie pożywienie nie ma wartości jako budulec, to tylko puste kalorie. Nasze ciało potrzebuje składników do budowy tkanki mięśniowej i regeneracji i należy ich dostarczyć w odpowiednio zbilansowanej diecie. Należy także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.
Wyposażenie
Oczywiście od tego, że mamy na głowie kask, a na nogach wygodne buty, kondycji nam nie przybędzie, ale strój i sprzęt to sprawy, których nie można lekceważyć. Odpowiednia odzież oraz wyposażenie minimalizują ryzyko kontuzji, a także poważnego wypadku. Upadek podczas jazdy na rowerze bez kasku może zakończyć się tragicznie, a zbyt lekka kurtka w czasie górskiej wspinaczki stać się przyczyną hipotermii. Jeśli zachorujemy albo nabawimy się kontuzji, ucierpi na tym także nasza kondycja – po powrocie do zdrowia trzeba będzie zaczynać trening od początku.
Dobór ćwiczeń
Ćwiczenia nie mogą być monotonne. Różne formy wysiłku są konieczne, aby nie popaść w rutynę, co zniechęca, a poza tym powoduje przyzwyczajenie. Przestajemy się rozwijać, kondycja się nie poprawia. Trzeba zmieniać formy aktywności i intensywność treningu, jeśli ma być jakiś postęp.
Czego należy unikać?
Jest wielu wrogów twojej dobrej kondycji. Niewyspanie, przemęczenie, stres, niezdrowe jedzenie na pewno jej nie pomogą, a jeśli w takim stanie będziesz uprawiać sport, może dojść do poważnego wypadku. Dlatego trzeba starać się prowadzić jak najbardziej zrównoważone życie, dbać o higienę, unikać infekcji. Jeśli komuś naprawdę zależy na dobrej kondycji, powinien zrezygnować z całonocnych imprez, przesiadywania w zadymionych pubach, palenia papierosów, picia alkoholu i oczywiście zażywania narkotyków.