Jak rozpoznać objawy depresji?
Jak rozpoznać objawy depresji?
Depresja stanowi obecnie jedną z częściej występujących chorób cywilizacyjnych. Złe samopoczucie raz na jakiś czas jest naturalnym elementem życia, jednak w momencie, kiedy nie znika, lecz pogłębia się i życie wydaje się nie mieć żadnego sensu, można mieć do czynienia z chorobą. Wczesne zaobserwowanie objawów choroby pozwala na jej skuteczne leczenie, co często pozwala na uratowanie nie tylko zdrowia, ale i życia.
Co to jest depresja?
Depresja jest poważną chorobą afektywną, która może w znaczny sposób obniżyć komfort życia, a w skrajnych wypadkach prowadzi nawet do jego zakończenia poprzez samobójstwo. Jeżeli choroba jest późno rozpoznana albo nie leczona, wówczas uporanie się z nią może zająć lata, zwłaszcza że wymaga ona zarówno leczenia farmakologicznego, jak i terapii u psychologa. Depresja nie jest przeziębieniem, które pojawia się z dnia na dzień. Jej rozwój jest stopniowy i w okresie od 4 do 6 tygodni pojawiają się pierwsze objawy. Jeśli uda się je zaobserwować w tym okresie, można rozpocząć leczenie, które zapobiegnie rozwojowi choroby.
Bezsenność
Jednym z charakterystycznych objawów depresji jest bezsenność. Nie pojawia się ona czasami, lecz niemal codziennie. O ile uda się zasnąć, jest to trudny sen dla chorego – przerywany, męczący, z nieprzyjemnymi snami – który nie daje odpowiedniego wypoczynku, co wpływa na funkcjonowanie w ciągu dnia. Częste jest również budzenie się po kilku godzinach, między 4 a 5 rano, i niemożność ponownego zaśnięcia. Jest to nie tylko męczące fizycznie, ale i psychicznie, ponieważ skłania do rozmyślań na wiele tematów, prowokuje do niepokojących myśli, które napędzają poczucie beznadziejności i niską samoocenę.
Apatia i energia
Gdy pojawiają się pierwsze symptomy depresji, chory może doświadczyć licznych wahań nastroju, które są widoczne również dla otoczenia i powinny zwrócić jego uwagę. Chora osoba może przechodzić różne stany, od apatii po nadmierną energię. Apatia powoduje brak chęci do działania, niechęć do wykonywania obowiązków, a nawet poświęcania się temu, co wcześniej budziło zainteresowanie bądź było pasją. Jednocześnie po dniach apatii może pojawiać się nadmierny zastrzyk energii. Chory zaczyna wówczas kilka zadań równocześnie, ale żadnego z nich nie potrafi dokończyć i nie kończy, ponieważ wraca apatia, która w następnym etapie choroby łączy się ze spadkiem libido.
Zaburzenia fizyczne
Pomimo że depresja to przede wszystkim choroba psychiki, która wywołuje zaburzenia w zachowaniu, zmianę zachowania i nastroju, zmęczenie, nawet gdy nie wykonywało się męczących prac, oddziałuje również na fizyczność chorego. Pojawiają się częste bóle głowy lub bóle brzucha, zmniejsza się tolerancja dla dźwięków i chory woli przebywać w ciszy. Jednocześnie zmniejsza się odczuwanie smaków, przez co jedzenie przestaje być przyjemnością. Prowadzi to do znacznego spadku wagi, który również jest jednym z objawów depresji.