Jak schudnąć dla zdrowia?
Jak schudnąć dla zdrowia?
Mieszkańcy krajów rozwiniętych gospodarczo mogą bez trudu zaspokoić wiele swoich potrzeb, nawet nie domyślając się, że w niektórych rejonach naszego globu takie luksusy są nieosiągalne – i nie chodzi tu o fanaberie, tylko sprawy elementarne, jak podstawowa opieka medyczna, dach nad głową, dostęp do czystej wody czy ilość pożywienia wystarczająca, by nie cierpieć głodu. Ten dobrostan ma jednak swoją cenę. Jednym z problemów, z którymi borykają się ci szczęśliwcy, jest epidemia otyłości.
Czym jest dla nas jedzenie?
Odżywianie się jest jedną z naturalnych funkcji organizmu, podobnie jak oddychanie czy wydalanie. To, że pojawił się syndrom nazwany „zaburzeniami odżywiania”, świadczy nie najlepiej o tym, jak żyjemy. Nie jest naturalne ani tycie do monstrualnych nieraz rozmiarów, ani wychudzenie prowadzące do śmierci. Gdyby jedzenie pozostało tym, czym naprawdę jest, czyli paliwem dla naszego organizmu, tych problemów by nie było. Jedzenie stało się jednak elementem kultury. Urozmaica spotkania rodzinne i towarzyskie, staje się elementem uroczystej celebracji, zapewnia przyjemne doznania i pomaga radzić sobie z emocjami, a raczej – ignorować problemy, szukając pociechy w przyjemności, jaka daje spożywanie czegoś (na ogół słodkiego i tłustego).
Gdy nie wiadomo, o co chodzi…
… chodzi o pieniądze. Tak więc kto na tym zarabia? Dlaczego tak łatwo dostępna jest szkodliwa, przetworzona chemicznie żywność, zawierająca tony cukru, choć wiadomo, jakie są skutki zdrowotne spożywania tego typu pokarmu? W dodatku nie tylko mamy możliwość zakupienia jej bez najmniejszych problemów, ale jest natrętnie reklamowana, zwłaszcza w okresie przedświątecznym? Żywność stała się towarem. Zdrowa żywność również, o czym świadczą ceny produktów tzw. ekologicznych, które czasem z prawdziwą ekologią niewiele mają wspólnego.
Zdrowy, ale samotny?
Zmiana stylu życia nie jest sprawą prostą. A jest to jedyny skuteczny sposób na zdrowie i szczupłą sylwetkę. Dietę oraz nawyki trzeba zmienić na całe życie, nie wystarczy krótki okres odchudzania się. Jeśli potem powrócimy do dawnych zwyczajów, nie tylko zaprzepaścimy z takim trudem uzyskany efekt, ale w dodatku na skutek efektu jo-jo będziemy bogatsi o kolejne kilogramy. I tutaj pojawia się problem. Nasze dążenie do zmiany stylu życia może spotkać się z brakiem aprobaty ze strony rodziny, przyjaciół czy kolegów z pracy. Ucierpią na tym nasze relacje z ludźmi. Pewnie znajdziemy nowych przyjaciół, ale nie wszystko jest proste. Nie w każdym domu uda się prowadzić jednocześnie dwie różne kuchnie, a to może być konieczne, gdy my chcemy się zdrowo odżywiać, a rodzina preferuje stary, dobry styl, niekoniecznie akceptowany przez dietetyków.
Czego naprawdę chcesz?
Osoba, która chce schudnąć, uzyskać wymarzoną sylwetkę i być zdrowa, powinna przede wszystkim popracować nad swoimi nawykami, bo zmieni je na zawsze (albo utracone kilogramy wrócą). Musi także dbać o relacje z ludźmi, bo nie wszyscy zaakceptują zmiany, które zaszły w jej życiu. Czasem po prostu z zazdrości, bo nie każdego stać na konsekwencję i wytrwałość, ale sukces osiągnąłby chętnie. Tak więc jest to poważne wyzwanie – i nie zawsze od razu nam się udaje.
Co jest ci potrzebne, by osiągnąć cel?
Waga łazienkowa nie jest konieczna, czasem nawet przeszkadza, dostarczając stresu. Proces utraty wagi jest skomplikowany i nie zawsze możemy obserwować systematyczne ubywanie kilogramów. Kolorowe pisemko z kolejnymi propozycjami cudownych diet bardziej nam zaszkodzi niż pomoże. Konieczna jest w miarę rzetelna wiedza o zdrowym odżywianiu się. Poza tym przyda się strój sportowy (ruch jest konieczny, jeśli chcemy zdrowo i trwale schudnąć). Musimy także mieć motywację, i to nie tylko do zmiany rozmiaru, który nosimy, ale naszego stylu życia. Może to wymagać od nas wiele, nawet zmiany pracy, przeprowadzki czy porzucenia toksycznego związku. Dopóki jednak nasze życie nie będzie w miarę harmonijne, trudno nam będzie uwolnić się od złych nawyków związanych z jedzeniem.