Jak stać się liderem?
Jak stać się liderem?
Wiele osób już od dzieciństwa zdradza zdolności oraz zachowania przywódcze. Są to takie osoby, które lubią dominować i przejmują inicjatywę na przykład podczas prac czy zabaw grupowych, a także chętnie sprawdzają się w trójce klasowej. Takie zachowania zazwyczaj dojrzewają wraz z młodym człowiekiem i nawet jeśli nie stają się silniejsze, to z całą pewnością również chcą znaleźć swoje ujście, najlepiej w trakcie rozwijania kariery zawodowej. Jeśli czujesz, iż ty także masz takie przywódcze zapędy, to jest to doskonały baza do tego, żebyś został liderem w swoim miejscu pracy. Chcesz wiedzieć, jak? Koniecznie przeczytaj kilka porad oraz wskazówek.
Czy masz predyspozycje?
To, że myślisz, że masz predyspozycje do tego, aby być liderem, jeszcze nie oznacza, że rzeczywiście tak jest. Najlepiej jest to sprawdzić, zanim zdecydujesz się walczyć o posadę kierownika czy lidera jakiejś grupy. To, że dobrze sprawdziłeś się jako przewodniczący klasy w podstawówce przecież nie jest równoznaczne z tym, że będziesz umiał zarządzać ludźmi podczas pracy. Jak możesz sprawdzić, czy masz predyspozycje na lidera? To proste, wystarczy, że udasz się do doradcy zawodowego i wykonasz z nim kilka praktycznych i teoretycznych tekstów. Taka wizyta może cię upewnić w twoich przypuszczeniach co do swoich predyspozycji.
Słuchaj
Praca lidera nie jest związana tylko z przywilejami, często w postaci większego wynagrodzenia czy wyższego stanowiska, ale także z wieloma obowiązkami, a również umiejętnościami, których jeśli nie masz, to musisz je wypracować. Jedną z takich kluczowych umiejętności w pracy lidera jest niewątpliwie słuchanie. To właśnie dzięki temu, że będziesz potrafił nie tylko rozkazywać, ale i słuchać, uda ci się stworzyć zgrany zespół, w którym nie będzie niesnasek, pretensji, nierównego traktowania. Musisz się nauczyć, że każdy z twojej grupy ma prawo wyrazić swoje zdanie, a twoim obowiązkiem jest tego wysłuchać i choć chwilę się nad tym zastanowić.
Bądź komunikatywny
Pamiętaj, że ty, jako lider, musisz mieć zdolność komunikowania się z każdym i w każdych warunkach. W końcu to ty narzucasz tryb pracy, rozdzielasz obowiązki, przekazujesz nowe wytyczne i tak dalej. Jeśli nie chcesz tracić czasu na pomyłki i nieporozumienia wynikające ze złej komunikacji, naucz się przekazywać wiadomości w prosty i zrozumiały dla wszystkich sposób, jednocześnie pamiętając, iż nie mogą to być miłe prośby, a wyraźne, choć uprzejme polecenia.
Motywuj
Dobry szef czy lider musi motywować swoich pracowników. To zasada podstawowa, gdyż tylko podtrzymywana stale motywacja trzyma pracowników w ryzach produktywności oraz efektywności. Nie możesz więc zostawić swojej grupy sam na sam z zadaniem, a wręcz przeciwnie. Powinieneś zachęcać ich do kreatywnych rozwiązań problemów, innego podejścia do zadania czy też eksperymentowania. Rzecz jasna, musisz się liczyć z tym, iż takie rozwiązania mogą przynosić czasami niezbyt dobre efekty, jednak jest to cena, jaką należy zapłacić za zespół pełen pomysłów oraz werwy do pracy. Jeśli wśród twoich pracowników ciągle będzie wiało nudą i nieustannie będą zajmować się tym samym, to prawdopodobnie ich motywacja bardzo szybko spadnie.