Jak szybko obrać liczi?
Jak szybko obrać liczi?
Maleńkie liczi to niezwykle smaczny owoc pochodzący z Azji, który jest dostępny w Polsce głównie zimą. Pod czerwoną otoczką kryje się słodki miąższ w białym kolorze, pełen soku i słodyczy. Jednak zanim zatopisz zęby w delikatnej konsystencji, poznaj sposób na pozbycie się zbędnej skórki bez uszkodzenia owocu.
Smakowite liczi
Liczi to nieduży owoc pokryty grudkowatą skórką o czerwonej barwie. Na pozór może wydawać się, że są jadalne w całości, ale można się szybko zdziwić. Jadalny jest miąższ, natomiast skórkę oraz znajdującą się wewnątrz podłużną pestkę należy usunąć.
Pierwsze cięcie
Zakupione liczi umyć dokładnie. Najczęściej leży ono w sklepie niczym nie osłonięte, co sprawia, że może być zakurzone. Najlepiej przemyć je i osuszyć na papierowym ręczniku. Następnie wszystkie liczi umieścić w misce i sięgnąć po pierwsze. Naciąć je wzdłuż ostrym nożykiem.
Obieranie liczi
Nacinanie nożykiem należy kontynuować, aż obwiedzie się nim wzdłuż całego owocu. Nacięcie nie musi być bardzo głębokie i mocne, ponieważ w ten sposób łatwo uszkodzić miąższ. Skórka liczi, chociaż grudkowata i wyglądająca na twardą, jest cienka i dość miękka. Po wykonaniu tego nie odkładać noża, lecz podważyć nim naciętą skórkę. Ostrożnie ściągać ją z owocu – nie jest to przesadnie trudne – odkrywając przezroczysty miąższ owocowy. Gdy miąższ będzie już odkryty, wówczas należy go naciąć aby wydobyć pestkę. Pestki nie wolno jeść ani nacinać, ponieważ jest lekko trującym elementem.
Spożywanie liczi
Liczi najlepiej spożywać od razu po obraniu ze skórki. Jest słodkie i delikatne w smaku. Poza jedzeniem na surowo można dodawać liczi do sałatek, do deserów, jak również podawać z kurczakiem, do którego dobrze pasują podobne dodatki. W każdej wersji liczi będzie niezwykle apetyczne.