Jak unikać użądlenia przez szerszenie?
Jak unikać użądlenia przez szerszenie?
Szerszenie to owady nie tylko o złej reputacji, na ich temat powstało również wiele mitów. Obecnie należą do gatunków, którym grozi wyginięcie. A to wszystko przez to, że od niepamiętnych czasów były zabijane, gdy tylko ludzie zauważali ich obecność. Jak powinieneś się zachować i co powinieneś wiedzieć w przypadku, gdy odkryjesz, że jesteście sąsiadami, dowiesz się z tego artykułu.
Jeżeli szerszeń dostanie się do twojego mieszkania, staraj się go nie odganiać. Pomimo złej sławy są to dosyć spokojne owady, do czasu, aż ich nie sprowokujesz. Spróbuj więc otworzyć na oścież okno i pozostawić szerszenia w spokoju. Z pewnością znajdzie drogę wyjścia. Samice potrafią użądlić niesprowokowane, ale nie są to częste przypadki. Jeżeli mieszkasz w sąsiedztwie kolonii tych owadów, staraj się nie nosić zbyt jaskrawych ubrań, możesz je w ten sposób rozdrażnić.
40 ukąszeń szerszenia to mit
Szerszenie są przede wszystkim drapieżnikami. Żądła używają głównie w walce z innymi owadami, są jednak zdolne do wielokrotnych użądleń. W przeciwieństwie do pszczół, nie pozostawiają żądła w ciele ofiary. Jad tych owadów nie został jeszcze odpowiednio zbadany, jednak szacuje się, że dawka śmiertelna dla dorosłej osoby to kilkaset użądleń. W przypadku osób uczulonych może się zdarzyć, że wystarczy tylko jedno ukąszenie. Dlatego też latem osoby, które wiedzą o swojej przypadłości, powinny nosić przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną.
Unikaj ostrych zapachów
Zapach intensywnych perfum, alkoholu lub innych substancji może działać drażniąco na te owady. Osoby, które zajmują się usuwaniem gniazd szerszeni, często stosują ekstrakty roślin, które silnie pachną, pamiętając przy tym o odpowiedniej odzieży ochronnej. Bez niej możesz narazić się na użądlenie. Jeżeli masz w domu gniazdo szerszeni, najlepiej zadzwoń po profesjonalną ekipę, która pomoże ci się uporać z ich obecnością.
Bezpieczny dom
Jeżeli nie chcesz, żeby szerszenie założyły sobie gniazdo w twoim domu, musisz go odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu załóż siatki ochronne w przewodach wentylacyjnych.
Z usuwaniem gniazda czekaj do zimy
Czując zbliżającą się zimę, królowa-matka zagrzebuje się w ziemi, by tam przeczekać do wiosny, zaś sam rój ginie. Dlatego jeśli masz taką możliwość, poczekaj z usuwaniem gniazda na tę porę roku. Jest to również doskonały moment na zabezpieczenie domu siatkami ochronnymi w celu uniknięcia ponownego osiedlenia się owadów.