Jak usunąć muchy z domu?
Jak usunąć muchy z domu?
Mucha domowa mimo swojej nazwy nie jest mile widzianym gościem w naszym domu. Te natrętne owady nie tylko budzą nas swoim bzyczeniem o wczesnej rannej godzinie. Ze względu na to, że mają często kontakt z rozkładającymi się, gnijącymi lub fermentującymi substancjami, w tym odchodami zwierząt i fekaliami, przenoszą zarazki niebezpiecznych chorób – gruźlicy, czerwonki, duru brzusznego, salmonellozy, a nawet cholery – oraz jaja pasożytów. Dlatego należy koniecznie usunąć z domu muchy. Jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.
Jeśli twój domowy ulubieniec – kot albo pies – poluje na muchy, pamiętaj o tym, aby go regularnie odrobaczać, ponieważ owady te przenoszą pasożyty.
Można kupić w sklepach z różnymi drobiazgami siatki na stelażu, służące do przykrywania naczyń z jedzeniem w celu ochrony przed muchami. Warto ich używać zwłaszcza w ogrodzie, aby owady nie siadały na naszym pożywieniu.
Jak nie zwabiać much do swojego domu?
Przede wszystkim trzeba zadbać o to, by nasz dom był dla much jak najmniej interesujący. Wystarczy utrzymywać kuchnię i łazienkę w porządku, by nieproszonych gości było znacznie mniej. Unikajmy pozostawiania na wierzchu jedzenia i pozostałości po posiłkach. Nie gromadźmy w zlewie brudnych naczyń, a w koszu rozkładających się odpadków. Dbajmy o higienę w toalecie, a jeśli mamy kota, regularnie sprzątajmy jego kuwetę. Jeśli w ogrodzie jest kompostownik, powinien znajdować się daleko od domu.
Zabezpiecz okna siatką
Bardzo skuteczne są umieszczone w oknach i drzwiach siatki. Takie moskitiery trzeba bardzo starannie umocować, żeby nie powstały nieszczelności, przez które owady mogłyby dostać się do środka. Można także zamontować siatki na sztywnej ramie. Wystarczy zabezpieczyć te połówki okien, które są regularnie otwierane – dzięki temu nie będziemy musieli zawsze oglądać świata przez siatkę.
Zainwestuj w lep na muchy
Nasączony klejem papierowy lep jest bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się much. Najlepiej powiesić go na żyrandolu w centralnym punkcie pomieszczenia, ponieważ gromadzą się tam owady. Kiedy lep się zapełni, trzeba go wymienić.
Przygotuj aerozol na owady
Dostępne w sklepach środki chemiczne przeciwko owadom są szkodliwe dla zdrowia. Można skutecznie unieszkodliwić muchy za pomocą zwykłego mydła. Wodę z mydłem wlewamy do atomizera i spryskujemy nią latające po mieszkaniu muchy. Jeśli zamoczymy im skrzydełka, owady opadną na podłogę i łatwo będzie można je usunąć.
Broń biologiczna: rośliny owadożerne
Rośliny owadożerne, takie jak rosiczka czy dzbanecznik, to naturalne pułapki na muchy. Jeśli jednak w domu jest bardzo dużo tych owadów, roślina nie wystarczy. Trzeba użyć jeszcze innych sposobów.
Broń konwencjonalna: łapka na muchy
Taką łapkę można kupić dosłownie za złotówkę i wydaje się, że to nie jest dobry sposób na insekty. Wszystko zależy jednak od naszej skuteczności. Muchy widzą doskonale wszystko, co dzieje się dookoła nich – ich pole widzenia obejmuje pełne 360°. Dlatego musimy mieć refleks i cierpliwość. Kiedy muchy zauważą, że są obiektem polowania, schowają się na pewien czas. Jeśli polowanie się udało i pozbyliśmy się much, trzeba koniecznie zdezynfekować podłogę, blaty i fronty mebli.
Jak odstraszyć muchy?
Jeśli oblepiony muchami lep budzi w nas wstręt i z podobnych względów nie mamy ochoty na polowanie za pomocą łapki, możemy spróbować po prostu odstraszyć owady. Nie lubią one zapachu bazylii, mięty i lawendy. Można hodować rośliny na parapecie lub wykorzystać olejki eteryczne. Pomaga również zawieszenie w kuchni czosnku. Muchy nie znoszą również zapachu liści orzecha włoskiego. Jeśli blisko domu rośnie to drzewo, muchy będą się trzymały z daleka.