Jak uprawiać rzodkiewki?
Jak uprawiać rzodkiewki?
Rzodkiewka jest najbardziej znaną odmianą rzodkwi zwyczajnej. Ponieważ jej uprawa jest bardzo łatwa, chętnie sadzi się ją w przydomowych ogródkach. W kuchni polskiej jest typową nowalijką, służy do przyrządzania sałatek i kanapek. Niskokaloryczna, zalecana jest osobom odchudzającym się, jednocześnie zawiera wiele witamin (C oraz z grupy B) i minerałów (wapń, fosfor i żelazo). Jak uprawiać rzodkiewki, dowiesz się z tego artykułu.
Gleba i stanowisko
Rzodkiewka potrzebuje słonecznego stanowiska, w cieniu rośnie źle, jest mała i niezbyt smaczna. Gleba powinna być lekka, przepuszczalna, bogata w składniki pokarmowe. Jeśli gleba jest zbyt ciężka, korzenie rzodkiewki ulegają deformacji. Rzodkiewka toleruje lekko kwaśny odczyn gleby, a w przypadku silniejszego zakwaszenia skuteczne jest wapnowanie, które można wykonać nawet przed siewem. Nie powinno się uprawiać rzodkiewki na podłożu o dużej zawartości azotu.
Pielęgnacja
Rzodkiewka potrzebuje umiarkowanego, ale regularnego podlewania. Gdy ma za mało wody, korzenie pękają i są łykowate. Nadmiar wody z kolei powoduje słabe wybarwianie korzeni i przerost liści. Konieczne jest spulchnianie gleby między rzędami rzodkiewki. Rzodkiewka powinna rosnąć na uprzednio przygotowanym podłożu, wzbogaconym kompostem. Nie należy stosować świeżego obornika.
Termin uprawy
Rzodkiewka najlepiej rośnie w temperaturze 10 – 15 stopni Celsjusza, a nasiona do wykiełkowania potrzebują jedynie kilku stopni, dlatego dobrze jest uprawiać ją na wiosnę oraz na jesieni. Gdy jest zbyt ciepło, roślina wytwarza pędy kwiatostanowe, natomiast w temperaturach ujemnych przemarza (toleruje przymrozki do -5 stopni). Dlatego w chłodne dni należy okrywać rośliny agrowłókniną.
Wysiew rzodkiewki
Nasiona wysiewa się do gruntu od marca do sierpnia. Gleba powinna być zasilona kompostem lub nawozami mineralnymi. Rzodkiewkę sieje się gęsto w rowkach o głębokości około półtora centymetra. Optymalna odległość między rzędami to 20 – 30 cm. Rzodkiewka może być zarówno przedplonem (wysiewamy ją w miejscu, gdzie później będą rosły inne rośliny), jak i poplonem (rośnie w miejscu zwolnionym przez rośliny, których okres wegetacyjny się zakończył). Dzięki temu można zagospodarować puste miejsca w ogródku warzywnym. Rzodkiewka nie powinna rosnąć w miejscu, gdzie były uprawiane warzywa kapustne, nie lubi także sąsiedztwa pomidorów. Dobrze czuje się w towarzystwie takich warzyw jak marchew, groch, ogórek i sałata.
Pielęgnacja rzodkiewki
Podczas wzrostu rzodkiewki należy usuwać chwasty, spulchniać ziemię i w razie potrzeby podlewać. Sadzonki trzeba przerywać (optymalna odległość między roślinami w rzędach to 2 – 4 cm).
Zbiór
Po trzech – czterech tygodniach od wysiewu nasion można już zbierać rzodkiewki. Nie należy zostawiać ich zbyt długo w gruncie, gdyż wtedy miękną (stają się sparciałe). Wysiewanie rzodkiewki mniej więcej co dwa tygodnie zapewnia stałe zbiory przez cały sezon (z wyłączeniem okresu letnich upałów).