Jak wymienić pękniętą płytkę ceramiczną?
Jak wymienić pękniętą płytkę ceramiczną?
Często mały odprysk płytki podłogowej może zniweczyć cały efekt pięknej podłogi i dać nam ostro w kość. Jako jedyny element podłogi będzie rzucał się w oczy i krzyczał do nas, byśmy patrzyli tylko na niego. Pękające kafelki to oznaka ich kiepskiej jakości albo nieprawidłowego wykonania prac przez fachowca. Nierównomiernie rozłożony klej doprowadzi do uszkodzeń spowodowanych punktowym naciskiem na miejsce, pod którym tego kleju zabrakło. Widząc pękniętą płytkę, nie wpadaj w panikę, nie musisz zrywać całej podłogi i wymieniać jej na nową. Wystarczy, że odnajdziesz w piwnicy lub na strychu jedną płytkę, która pozostała ci z remontu. Będziesz mógł w bardzo szybki sposób naprawić ubytek i nie przejmować się nim więcej. Do dzieła!
Usuń fugę
Usuń starą fugę wokół uszkodzonej płytki za pomocą specjalnego dłuta do fug lub tarczy do szlifierki kątowej, która służy do tego celu. Rób to ostrożnie, by nie uszkodzić pozostałych płytek znajdujących się wokół.
Odkuj starą płytkę
Możesz przy okazji sprawdzić, co było powodem jej uszkodzenia. Jeśli pękła ona na środku, uderz kilka razy czymś twardym, np. szpachelką, o jej powierzchnię i jeśli usłyszysz pusty dźwięk, to znaczy, że nałożono pod nią zbyt małą ilość kleju. Teraz będziesz musiał odkuć płytkę. Nie podważaj jej z brzegu, gdyż uszkodzisz sąsiednią. Najlepiej zacznij od środka, rozbijając ją wpierw punktakiem, a następnie usuń pozostałe części płytki wraz z klejem znajdującym się pod nią. Oczyść także boki sąsiednich płytek ze starej fugi.
Oczyść teren
Jeśli już odkułeś wszelkie elementy, pozbądź się gruzu oraz pyłu. Większe kawałki zbierz zmiotką lub ręką, a małe, wraz z kurzem, możesz wciągnąć do odkurzacza. Jeśli pozostawisz pył, to klej nie chwyci odpowiednio podłoża i uszkodzenie może się powtórzyć. Po dokładnym oczyszczeniu nawilż wodą powierzchnię, do której będziesz przyklejał płytkę, aby poprawić przyczepność kleju. Użyj do tego celu dużego pędzla.
Przyklej płytkę
Nanieś kielnią klej do fliz na nawilżoną powierzchnię i rozprowadź go dokładnie po wszelkich zakamarkach. Jeśli widzisz szczelinę pod płytkami znajdującymi się obok, to nie bój się wcisnąć tam odrobiny kleju. Będą dzięki temu wytrzymalsze. Nałóż również klej na płytkę i przytwierdź ją do przygotowanego otworu. Jeśli ilość kleju będzie zbyt duża lub zbyt mała, to wyjmij flizę i to skoryguj. Płytka musi znajdować się na takiej samej wysokości jak inne. Sprawdź poziomicą lub kawałkiem prostej listewki, czy jest równo. Wytrzyj nadmiar kleju, który wypłynął po bokach i pozostaw płytkę do wyschnięcia. Oznacz ją czymś charakterystycznym, by nikt nie zagapił się i nie popsuł twojej pracy. Na następny dzień możesz zafugować płytkę.