Jak zadbać o środowisko?
Jak zadbać o środowisko?
Mimo iż wiele doniesień ekologów o wpływie człowieka na środowisko jest grubo przesadzonych i z powodzeniem moglibyśmy włożyć je między bajki, to i tak dobrze byłoby matką naturą się zainteresować. I to nie ze względu na nią. Ona sobie poradzi, tak jak radziła sobie przed wyewoluowaniem człowieka do obecnej formy. My jesteśmy tu tylko krótką chwilę i nie sprawimy, że zginie. Ale to my możemy zginąć, a przynajmniej narobić sobie sporego bałaganu. Jak do tego nie dopuścić?
Wspieraj inicjatywy dotyczące odnawialnych źródeł energii
Wiele projektów, które dałyby nam darmową energię, spełza na niczym przez irracjonalny strach ludzi, których przeraża nieznane. Zainteresuj swoich znajomych elektrowniami, które nie wytwarzają szkodliwych substancji z palącego się węgla, a czerpią ją ze słońca, powierza lub wody. Wytłumacz im, jakie to niesie korzyści. Wielu ludzi lubi tkwić w swojej niewiedzy, bo tak im wygodniej i za nic w świecie tej strefy komfortu nie chcą opuścić. Nawet jeśli przyniosłoby im to same korzyści.
Przesiądź się na rower
Większość dużych miast zmaga się z problemem zbyt dużej liczby samochodów poruszających się po drogach. Przy czym słowo „poruszających” jest tu sporym nadużyciem, gdyż i tak wiele z nich większość czasu stoi w korkach albo z wolna przetacza się między alejkami, szukając przez długie minuty wolnego miejsca parkingowego. Coraz więcej miast stawia na komunikację miejską oraz rowerową, udostępniając rowerzystom wiele ścieżek oraz miejsc, gdzie mogą swój rower swobodnie zaparkować. Nie dość, że będzie to łatwiejsze, poprawisz swoją kondycję, to na dodatek oszczędzisz wiele pieniędzy oraz nerwów. No i oczywiście zadbasz o środowisko.
Nie marnuj wody ani prądu
Nie masz pojęcia, ile wody marnuje się przez pozornie drobne nieszczelności. Możesz nawet tego nie zauważać. Nieszczelne spłuczki oraz krany to zmowa wielu domów. Sprawdź, czy nie tracisz w ten sposób wody, a jeśli tak, to uszczelnij źródła wycieku. Jeśli nie masz pewności, czy spłuczka jest szczelna, kup barwiący odświeżacz do rezerwuaru. Jeśli pojawi się nawet najdrobniejsza strużka kolorowej wody, napraw szczelność spłuczki. Podobną zasadę stosuj wobec prądu. Wyłączaj wszelkie odbiorniki, które mogą marnować prąd. Pozostawianie uśpionego komputera albo lekko jarzącej się lampki w miejscu, w którym i tak nie przebywasz, nie ma najmniejszego sensu.
Używaj biodegradowalnych albo możliwych do recyklingu produktów
Unikaj produktów, które ciężko się rozkładają i najprawdopodobniej wylądują na wysypisku, gdzie będą tkwić przez setki lat. Zamiast foliowych jednorazówek używaj ekologicznej torby albo papierowych torebek. Jeśli już kupujesz foliową reklamówkę, wykorzystaj ją ponownie lub wyrzuć do pojemnika z plastikiem, by ponownie ją przetworzyć. Jeśli wybierasz urządzenie elektryczne, wybierz to zasilane prądem zamiast bateriami. Jeżeli już stosujesz baterie, wybierz akumulatory, które możesz naładować, nie jednorazówki.