Jak zdobyć pracę po czterdziestce?
Jak zdobyć pracę po czterdziestce?
W dobie wykorzystywania studentów, którzy są zmuszeni do pracy za grosze, znalezienie pracy przez osobę po czterdziestce wcale nie jest takie łatwe. Nie dość, że wiele firm preferuje młody zespół, to na dodatek uważa się, iż osoby starsze dużo wolniej opanowują nowe obowiązki, szczególnie jeśli dotyczą one nowoczesnych technologii. Istotnie, jest tak w wielu przypadkach, bowiem większość osób w tym wieku niechętnie podchodzi do kwestii rozwoju osobistego, ale najwyższy czas to zmienić. Jeśli jesteś ambitnym człowiekiem w kwiecie wieku, to nie daj spisać się na straty. Stosując się do poniższych punktów, możesz pokazać wszystkim, że jeszcze wiele możesz od siebie dać. Do dzieła!
Edukuj się
Zapewne w czasach, gdy przyszło ci się uczyć lub nawet studiować, większość technologii, z której obecnie korzystamy na co dzień, była jeszcze w powijakach. Nic więc dziwnego, że nie opanowujesz komputera czy Internetu w taki sam sposób, jak dwudziestolatek. Jeśli się z czym nie wychowało, to bardzo trudno jest to potem w stu procentach oswoić. Nie siedź jednak z założonymi rękami i weź się do roboty. Zapoznaj się z nowinkami technicznymi i nie bój się z nich korzystać. W ten sposób pokażesz potencjalnemu pracodawcy, iż nie boisz się wyzwań.
Podkreśl swoje doświadczenie
W porównaniu do młodego studenta masz jedną przewagę. Doświadczenie. Wykorzystaj poprzednie miejsca pracy w taki sposób, by podkreślały twoją wszechstronność, nawet jeśli było to mało znaczące i wymagające stanowiska. Niekiedy nawet pozornie niewspółmierna do przyszłych obowiązków praca może okazać się bardzo pomocna i wpływowa. Połącz je wszystkie w jedną całość, tak jakbyś podejmował je specjalnie po to, by dziś być właśnie w tym miejscu i ubiegać się właśnie o to stanowisko.
Spoglądaj w przód
Najgorsze, co możesz zrobić, to podejść do szukania pracy jako do próby znalezienia sobie ciepłego azylu, w którym jakoś przebiedujesz do emerytury. W dzisiejszych czasach jest to pewny strzał w kolano. Czasy, gdy powiedzenie „czy się stoi, czy się leży, dwa tysiące się należy” było aktualne, już dawno minęły. Teraz musisz pokazać pracodawcy, iż jesteś w stanie wpłynąć pozytywnie na firmę, pchając ją w dobrym kierunku. Nie bój się sięgać w przyszłość i pokaż, że chcesz rozwijać zarówno siebie, jak i przedsiębiorstwo. Owszem, to dość mocna presja, jednak w dzisiejszych czasach jest ona na porządku dziennym. Ambicja jest czasem wyżej ceniona niż doświadczenie.
Nie czekaj na okazję
Rynek pracy jest w obecnej chwili dość mocno nasycony, więc nie możesz czekać na to, że od razu zostaniesz wzięty na wysokie stanowisko. Te czasy również minęły. Coraz częściej urządza się awanse wewnętrzne, więc możliwości wbicia na od razu na wysoki poziom są mocno ograniczone. Zamiast tego możesz zacząć u podstaw. Nie obrażaj się na to, iż osobie z twoim doświadczeniem to nie przystoi, tylko to wykorzystaj. Dzięki doświadczeniu szybko zdobędziesz przewagę nad innymi i będziesz mógł uczciwie awansować, zbliżając się do swojego celu.