Jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Rozmowa kwalifikacyjna jest ostatnim, ale chyba najważniejszym etapem przed otrzymaniem danej posady. To właśnie podczas tej rozmowy rekruter lub twój potencjalny pracodawca zapyta cię dokładnie o informacje zawarte w twoim CV i liście motywacyjnym oraz postara się je zweryfikować, dowiedzieć się, czy aby na pewno są prawdą. Jest to tylko jeden etap rozmowy. Drugi to pytania dotyczące twojej osoby, kreatywności, działania pod presją i tak dalej. Powinieneś być na niej jak najlepiej przygotowany, żeby nic nie mogło cię zaskoczyć. O czym jeszcze należy pamiętać, zanim pójdziesz na rozmowę i jak się do niej odpowiednio przygotować? Zobacz koniecznie!
Dress code
Nieważne, do jakiej firmy idziesz na rozmowę oraz o jakie stanowisko będziesz się ubiegał. Zawsze musisz pamiętać o tym, iż takie spotkanie jest formalne, czyli wymaga od ciebie specjalnego dress code. Nawet jeśli aplikujesz o posadę barmana, to i tak warto, byś przyszedł odpowiednio ubrany, okazując tym samym szacunek dla pracodawcy, rekrutera oraz firmy. Panie koniecznie powinny zrezygnować z bardzo odkrytych lub za bardzo zasłoniętych nóg. Spódniczka do kolana, jasna koszula oraz marynarka to dobry wybór. Zawsze, nawet w największy upał, pamiętaj również o rajstopach oraz butach zakrywających palce i pięty. Panowie natomiast koniecznie niech zrezygnują z dżinsowych spodni, koszuli z krótkim rękawem lub też w dziwaczne wzory. Najlepiej jest zawsze kierować się zasadą klasycznej elegancji.
Bądź dobrze poinformowany
Nigdy nie wybieraj się na rozmowę kwalifikacyjną do miejsca, o którym nie masz pojęcia. Być może pierwsze pytanie, jakie zostanie ci zadane, będzie dotyczyć tego, dlaczego chcesz pracować w tej firmie lub jakie zalety tej firmy widzisz. Nie da się z tego wykręcić laniem wody, gdyż rekruter albo potencjalny pracodawca od razu zauważą, że nie masz zielonego pojęcia, o czym mówisz. Dlatego też pamiętaj o tym, żeby przed pójściem na rozmowę poczytać jak najwięcej informacji o danym przedsiębiorstwie i zastanów się, co mógłbyś o nim powiedzieć, jeśli zostaniesz zapytany.
Przeczytaj jeszcze raz swoje CV
Być może napisałeś swoje CV już dawno i nawet nie do końca pamiętasz, co takiego w nim umieściłeś. Warto więc przed samą rozmową jeszcze raz do niego zajrzeć i przeczytać uważnie i ze zrozumieniem. Rekruter może zapytać cię o wszystko, również o twoje zainteresowania, ponieważ jest to najbardziej po macoszemu traktowana kategoria. Najczęściej ludzie wpisują cokolwiek. Dlatego też zwróć na to większą uwagę.
Pytania, które mogą się pojawić
Musisz być także przygotowany na różne pytania, które mogą się pojawić. Najczęściej jest kilka takich, których każdy się spodziewa i przynajmniej jedno takie, które cię zaskoczy. To zaskoczenie może być jednak mniejsze, jeśli poczytasz zestawy przykładowych pytań rekrutacyjnych, które można znaleźć w Internecie. Takich pytań może być nawet około 100 i pewnie będziesz musiał poświęcić cały dzień, by je wszystkie przeanalizować, ale zdecydowanie warto to zrobić.