Pozytywne właściwości mięty
Pozytywne właściwości mięty
Wśród ziół, które mogą poprawić zdrowie człowieka, mięta jest jednym z najpopularniejszych. Słyszy się o niej od dziecka i od najmłodszych lat stosuje dzięki wskazaniom rodziców. Jest to bardzo dobra tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, ponieważ mięta posiada liczne lecznicze właściwości, z których nie należy rezygnować w codziennym życiu.
Najlepsza dla żołądka
Na problemy żołądkowe napar z liści mięty lub miętowa herbata są niezastąpione. Bóle brzucha, wzdęcia i kolki mijają, gdy popija się herbatę zarówno w trakcie tych przypadłości, jak i po sutym posiłku. Mięta rozluźnia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Może również łagodzić mdłości, więc gdy tylko czuje się nieprzyjemny odruch wymiotny, trzeba zaaplikować sobie filiżankę miętowego naparu. Dodatkowo, roślina stymuluje wytwarzanie soków żołądkowych i oczyszcza organizm z toksyn, dzięki czemu jest bardzo dobrym ziołem do picia w trakcie diety odchudzającej. Pomaga także w łagodzeniu objawów chorób układu pokarmowego – żołądka, a przede wszystkim zespołu jelita drażliwego, który jest bardzo uciążliwy.
Na relaks
Przemęczenie, nerwy, migrena dają się we znaki z taką samą siłą. Brak ochoty na cokolwiek i chce się tylko leżeć, a nawet leżeć i płakać. W takiej sytuacji warto sięgnąć po kubek naparu z mięty. Uspokaja on układ nerwowy, pozwala rozluźnić się oraz zasnąć, jeśli nerwy powodują bezsenność. Przeciwbólowe właściwości mięty pomagają przy ataku migreny i mniej poważnych bólów głowy. Można wówczas pić miętę lub stosować okłady z naparu. Trzeba jednak pamiętać, aby napar był ciepły, lecz nie za gorący, a nasączona w mięcie gaza obejmowała czoło i skronie. Zamiast naparu można stosować również olejek miętowy. Wciera się go w skronie. Ból znika, a dodatkowo zapach działa relaksująco na obolałe ciało.
Miętowe inhalacje
W czasie przeziębienia lub chorób dróg oddechowych warto wspomagać leczenie inhalacjami. Dobrze sprawdzają się właśnie inhalacje miętowe, przy użyciu torebek z miętową herbatą ekspresową lub olejkiem miętowym. Obie rzeczy dodaje się do gorącej wody, nad którą należy się pochylić i wdychać orzeźwiający zapach. Mięta ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, a także rozrzedza zalegającą w nosie lub gardle wydzielinę. Dzięki temu łatwiej pozbyć się jej i wyleczyć z choroby. Takie same zalety mają pastylki miętowe, które pomagają przy bólu gardła, oraz płukanka z naparu miętowego. Dezynfekuje ona jamę ustną, przy okazji usuwając resztki pokarmu i odświeżając oddech.
Kosmetyki z miętą
Od wieków mięta była dodawana do kosmetyków i dodawana jest do nich nadal. Kremy z wyciągiem z mięty pomagają łagodzić zaczerwienienia oraz stany zapalne skóry, dodatkowo odświeżają ją i łagodzą objawy trądziku. Przy leczeniu wyprysków można wykorzystać również parówki miętowe, które czyszczą skórę z toksyn. Poza kremami mięta bywa również składnikiem preparatów na pocenie się i walkę z grzybicą, ponieważ zabija bakterie i grzyby pojawiające się na skórze. Jednak najpopularniejszym kosmetykiem, który zawiera miętę, jest pasta do zębów. Nie tylko czyści, ale i odświeża, nadając jamie ustnej miły zapach.