Jak znaleźć książkę w bibliotece (UMK)?
Jak znaleźć książkę w bibliotece (UMK)?
Podczas całego toku studiowania przez twoje ręce przewinie się mnóstwo kserówek, artykułów, czasopism oraz książek. Jeśli chcesz być na bieżąco i myślisz o sobie jako o studencie ambitnym oraz odpowiedzialnym za swoją edukację i przyszłość, wówczas zapewne zawsze będziesz chciał być przygotowany do zajęć. Z tych właśnie powodów warto już na początku studiowania zaprzyjaźnić się nie tylko z akademikiem, stancją, wydziałem oraz innymi budynkami, ale również z biblioteką główną oraz bibliotekami wydziałowymi. Ten artykuł pomoże ci w poszukiwaniu książki, jeśli jesteś studentem UMK.
Katalog internetowy
Najlepiej, gdybyś do wyszukania książki użył katalogu internetowego. Niegdyś trzeba było to robić przez katalogi kartkowe, jednak jeśli masz dostępną nową technologię, która skróci czas poszukiwania, to przecież warto z niej skorzystać. W tym celu musisz wejść na stronę Biblioteki Głównej (bu.umk.pl) i tam odszukać zakładkę „katalog biblioteki”, a następnie znaleźć interesującą cię pozycję. Możesz wyszukać ją chociażby po autorze, tytule czy też haśle przedmiotowym. Ta ostatnia opcja bardzo się przydaje podczas pisania różnego rodzaju referatów, prac zaliczeniowych oraz prac dyplomowych. Za pomocą tego katalogu możesz również wyszukać czasopismo, które cię interesuje.
Wypożyczanie i rezerwacje
Kiedy już uda ci się odnaleźć interesującą cię książkę, możesz wówczas ją zamówić. Jeśli pozycja jest dostępna i można ją wypożyczyć do domu, wtedy wystarczy wpisać jedynie swój numer albumu oraz hasło i zamówić. Zawsze spójrz, z której biblioteki zamawiasz książkę. Oprócz Biblioteki Głównej, która znajduje się w kompleksie akademickich budynków, jest jeszcze wiele innych bibliotek wydziałowych, niektóre z nich są zaś rozsiane po całym mieście. Jeśli wszystkie egzemplarze interesującej cię książki są już wypożyczone, wówczas możesz się pod nie „podpiąć”. To zagwarantuje ci, że dana osoba nie przedłuży wypożyczenia książki i będziesz mógł ją odebrać, kiedy upłynie termin jego rezerwacji.
Przedłużanie
Jeśli wypożyczasz książkę, a będzie ci ona potrzebna dłużej, niż się spodziewałeś, możesz wówczas przedłużyć wypożyczenie. Warunki są dwa: po pierwsze, możesz to zrobić dopiero wtedy, gdy pozostanie co najwyżej tydzień do upłynięcia twojego wypożyczenia, a po drugie, jeśli nikt inny nie podłączy się pod ten właśnie egzemplarz. Przedłużenie gwarantuje ci 30 kolejnych dni korzystania z lektury.
Wolny Dostęp
Oprócz Biblioteki Głównej oraz bibliotek wydziałowych, na UMK znajdziesz miejsce, które nazywane jest Wolnym Dostępem. Znajduje się ono w tym samym budynku, co BG. To bardzo fajnie zaaranżowane miejsce, gdzie każdy ze studentów może przyjść i korzystać ze wszystkich książek, które są wystawione na półkach. Pozycje te są pogrupowane tematycznie, np. nauki stosowane, nauki społeczne, filozofia, prawo, literatura amerykańska, itd. Kategorii tych jest mnóstwo. Możesz usiąść z książką przy jednym ze stolików poustawianych przy półkach, a możesz także udać się do wydzielonej przestrzeni, nazywanej czytelnią. Tam przy każdym stoliku jest lampka, kontakty, a całość otoczona jest dużymi oknami, dzięki którym przez większość dnia jest naprawdę jasno. Książki z Wolnego Dostępu możesz wypożyczyć na tym samym piętrze lub zejść z nimi piętro niżej do Wypożyczalni. Nie można wypożyczać tylko tych książek, które są oznaczone czerwonym paseczkiem. Zazwyczaj są to bardzo cenne lub też pojedyncze egzemplarze.