Jaki powinien być skład diety odchudzającej?
Jaki powinien być skład diety odchudzającej?
Dieta odchudzająca powinna być szczególnie starannie zaplanowana, aby uniknąć powstawania niedoborów, prowadzi to bowiem później do efektu jo-jo. Odpowiedni wybór składników diety może również przyspieszyć odchudzanie, ułatwiając trawienie i przyspieszając przemianę materii. Jaki powinien być skład diety odchudzającej, dowiesz się z tego artykułu.
Co należy pić w czasie odchudzania?
Ważnym składnikiem każdej diety, a zwłaszcza odchudzającej, są napoje. Należy oczywiście unikać słodkich napojów gazowanych oraz owocowych, które dostarczają sporo tak zwanych pustych kalorii w postaci cukru i poza smakowymi nie mają w zasadzie innych wartości. Pić należy wodę niegazowaną o składzie mineralnym dostosowanym do potrzeb swojego organizmu (najlepiej wybrać wodę, którą pije się najchętniej ze względu na walory smakowe, a nie tę właśnie reklamowaną w telewizji), zieloną i czerwoną herbatę, herbatki ziołowe oraz owocowe. Właściwości odchudzające ma także yerba mate. Można zdecydować się na mieszankę ziołową wspomagającą odchudzanie, ma je w ofercie wielu producentów. Należy zapoznać się ze składem i działaniem, by dokonać właściwego wyboru. Niektóre herbatki mogą być nawet szkodliwe, na przykład te zawierające lukrecję nie są wskazane dla osób z nadciśnieniem.
Warzywa i owoce
Ważnym składnikiem diety odchudzającej są warzywa i owoce ze względu na zawartość witamin, cennych składników mineralnych oraz błonnika. Cukier owocowy (fruktoza) jest dobrze przyswajany przez organizm. Nie należy jednak spożywać słodkich owoców przed snem, gdyż to nie sprzyja odchudzaniu. Nie należy ich również jeść po posiłku zawierającym białko, gdyż owoce trawione są szybko, fermentują, a pokarm białkowy dłużej zalega w przewodzie pokarmowym. Tak więc owoce powinny być raczej przystawką niż deserem, jeśli chcemy uniknąć komplikacji trawiennych. Szczególnie wartościowe dla odchudzających się są grejpfruty, ananasy oraz arbuzy. Warzywa powinno się jeść raczej w postaci surowej albo gotowane na parze, zachowują wtedy większość wartości odżywczych. Zdrowe są także chipsy warzywne, którymi można zastąpić tradycyjne chipsy ziemniaczane. Warto przygotowywać sałatki z surowych warzyw, zwłaszcza na wiosnę, ale nie powinno się ich przyprawiać kalorycznymi dressingami. Wystarczy odrobina oliwy i sok z cytryny.
Co z węglowodanami?
Węglowodany jako dostawcy energii są na cenzurowanym w dietach odchudzających. Przede wszystkim należy wyeliminować cukier i produkty zbożowe starannie oczyszczone w procesie produkcji, a więc białą mąkę i biały ryż. Zdrowsza jest mąka razowa i produkty z pełnego przemiału, zawierające wiele witamin i składników mineralnych. W diecie odchudzającej nie powinno zabraknąć niewielkich ilości kasz, brązowego ryżu czy ziemniaków (najlepiej gotowanych „w mundurkach”) ze względu na ich wartości odżywcze. Ziemniaki są na przykład źródłem witaminy C i potasu, można więc je jeść, ale nie okraszone tłuszczem czy mocno przysmażone na patelni. Spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów w czasie diety odchudzającej oczywiście nie powinno mieć miejsca, ale nie można ich w diecie całkowicie pominąć. Są konieczne jako rozpałka do spalania tłuszczu – bez węglowodanów spalanie tłuszczów nie może się zacząć.
Tłuszcze
Tłuszcze są bardzo kaloryczne, stąd ich znacząca redukcja w dietach odchudzających. Nie można jednak tego składnika pożywienia całkowicie wyeliminować. Po pierwsze, część witamin jest rozpuszczalna w tłuszczach i tylko w ich obecności mogą zostać przyswojone (witaminy A, D, E oraz K). Po drugie, organizm potrzebuje pewnej ilości kwasów tłuszczowych nienasyconych, a także nasyconych do poprawnego funkcjonowania. Tak więc należy zmniejszyć ilość spożywanego tłuszczu, ale nie można z niego całkowicie rezygnować. Wiele osób uważa, że w skład diety odchudzającej powinny wchodzić jedynie chude sery, jogurt odtłuszczony itp. Ogranicza to możliwości przyswajania witaminy A rozpuszczalnej w tłuszczach. Poza tym bardzo często takie produkty zawierają dodatki zagęszczające, takie jak na przykład karagen, który może być szkodliwy dla zdrowia.