Jaki smoczek jest odpowiedni dla dziecka?
Jaki smoczek jest odpowiedni dla dziecka?
Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, należałoby przedstawić argumenty zwolenników i przeciwników podawania maluchom smoczka. Niekiedy uspokajacz w postaci „cycusia” jest jedynym ratunkiem i antidotum na wszystko, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka. Za „nie” przemawia zniekształcanie się zgryzu i kilka innych ważnych kwestii, o których za chwilę. Jeżeli jednak decydujemy się na pomoc ze strony smoczka, warto wiedzieć, jakie są dostępne, by móc wybrać spośród nich ten najbardziej odpowiedni.
Za i przeciw
Smoczek-uspokajacz, jak sama jego nazwa wskazuje, świetnie uspokaja najmniejsze maluszki, które w pierwszych miesiącach życia mają ogromną potrzebę ciągłego ssania. Podanie go pozwala ograniczyć tzw. „wiszenie” dziecka na piersi mamy przez praktycznie 24 godziny na dobę. Karmienie na żądanie ma też wbrew pozorom pewne ograniczenia ze względu chociażby na przejadanie się i związane z tym problemy niewykształconego jeszcze układu trawiennego u noworodków i niemowląt. Ponadto istnieje hipoteza, że ssanie smoczka przez niemowlęta zmniejsza ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej. Jak już wspominałam, smoczek ssany przez dziecko przez dłuższy czas może doprowadzić do wad zgryzu. Mówi się również, że dzieci ssące smoczek mogą mieć problemy z przeżuwaniem pokarmów i wymową.
Jaki kształt gumki?
Kształt gumki w smoczku to jedna z ważniejszych jego cech, która wpływa na to, jak dziecko zareaguje na niego. Spotkać można się zatem z trzema kształtami smoczków. Pierwszy z nich, w którym gumka jest okrągła, a tarczka w kształcie ósemki pasuje do buzi maluszka niezależnie od tego, w jaki sposób zostanie do niej włożony. Drugi kształt smoczka to symetryczny. Posiada spłaszczoną gumkę, pasującą podobnie jak okrągła do buzi dziecka bez względu na to, jak zostanie włożony. Jego tarczka jest również w kształcie ósemki. Trzeci i najbardziej chwalony rodzaj smoczka to smoczek anatomiczny. Gumka w nim jest uwypuklona od strony podniebienia i lekko spłaszczona od strony języka. Wkłada się go do buzi dziecka tyko w jeden sposób. Należy zwrócić uwagę na to, że jest to smoczek, który zaleca większość lekarzy i logopedów.
Jaki rozmiar?
Smoczki podzielone są na trzy rodzaje ze względu na wiek dziecka. Mamy więc smoczki dla niemowląt w przedziale 0 – 6 miesięcy, 6 – 18 miesięcy i ostatni rodzaj to te dla dzieci powyżej 18 miesiąca życia.
Jaki materiał gumki?
Uspokajacze wykonane są z dwóch rodzajów materiałów: lateksu bądź silikonu. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z mniej odpornym naturalnym kauczukiem o zabarwieniu jasnobrązowym, przezroczystym lub lekko matowym. Trwalszym materiałem jest silikon. Jest on bezzapachowy i bezsmakowy, a nie jak w przypadku lateksu, o charakterystycznej woni i smaku. Dzięki temu maluchy mniej uzależniają się od silikonowych smoczków i łatwiej jest im się z nimi pożegnać.