Jakich owoców nie powinno się łączyć?
Jakich owoców nie powinno się łączyć?
Chociaż owoce są z zasady zdrowe, nie oznacza to, że można jeść je w nieograniczonych ilościach ani byle jak. Żeby zachować zdrowie przewodu pokarmowego, ustabilizować wagę i wspomóc odchudzanie, jeżeli chce się stracić zbędne kilogramy, należy je odpowiednio łączyć ze sobą. Pozwala to na uniknięcie nieprzyjemności i sprawia, że składniki zawarte w owocach są lepiej przyswajane przez organizm.
Pięć grup
Pierwszą zasadą poprawnego jedzenia owoców jest zdawanie sobie sprawy, że istnieje pięć podstawowych typów owoców. Nie wszystkie są równie dobre w połączeniu z owocami z innych grup, dlatego chcąc jeść świadomie i dobrze, trzeba je znać, co w znaczący sposób ułatwia przygotowywanie posiłków. Pierwszą grupą owoców są takie, które posiadają dużą ilość wody i soli mineralnych, np. melon. Drugą grupę tworzą owoce słodkie, np. banany. Trzecią są owoce półkwaśne, do których należą np. jabłka lub winogrona. Czwartą owoce kwaśne, w tym pomarańcza i limonka, natomiast piątym owocowym typem są owoce będące tzw. bombami witaminowymi, wśród których znajduje się m.in. awokado, owoc niedostatecznie jeszcze doceniony.
Odpowiednia grupa
Pięć typów owoców nie zostało wyróżnionych dla utrudnienia diety, lecz aby pomóc w przyswajaniu składników odżywczych bez obciążania jelit. Główną zasadą jest wybieranie na deser lub jako posiłek owoców z tej samej grupy albo z grup pokrewnych, dzięki czemu nie zachodzą pomiędzy nimi szkodliwe reakcje. Oznacza to jedzenie słodkich owoców ze słodkimi albo z półkwaśnymi. Połączenie słodkich i bomby witaminowej nie będzie dobrym wyborem, zwłaszcza że owocowe bomby są zazwyczaj ciężkostrawne. Żeby nie obciążyć brzucha, lepiej nie jadać owoców pomiędzy posiłkami (poza jabłkami), ponieważ mogą zacząć fermentować w przewodzie pokarmowym.
Owoce i nabiał
Produkty mleczne, zwłaszcza jogurty naturalne i owocowe oraz świeże owoce, to dla wielu osób podstawa diety. Jednak często pojawiają się nieprzyjemności żołądkowe po zjedzeniu takiej porcji. Dzieje się tak, gdy następuje nieodpowiednie połączenie produktów. Owoców kwaśnych i półkwaśnych lepiej nie łączyć z nabiałem, słodkie można z powodzeniem, zwłaszcza z jogurtem naturalnym oraz zsiadłym mlekiem. Warto pamiętać także o tym, żeby nie łączyć zbyt wielu słodkich owoców naraz. Dwa lub trzy w zupełności wystarczą na jeden posiłek i nie będą zbyt dużym obciążeniem dla układu pokarmowego.
Owoce i warzywa
Fantazyjne sałatki są coraz popularniejsze. Niestety nie zawsze bierze się pod uwagę, że niektóre owoce i warzywa nie są dobrym połączeniem. Dotyczy to przede wszystkim owoców kwaśnych i półkwaśnych, których lepiej nie dodawać do sałatek, zawierających paprykę lub ogórki. Takie połączenia mogą być trudne do strawienia i tym samym powodują wzdęcia, uczucie ciężkości, a w skrajnych wypadkach biegunki.