Które leki na przeziębienie mogą zażywać ciężarne kobiety?
Które leki na przeziębienie mogą zażywać ciężarne kobiety?
Kobiety w ciąży powinny dbać o siebie szczególnie. Dotyczy to nie tylko jedzenia, picia, codziennych czynności, ale także postępowania w czasie choroby. Nie wszystkie panie mają szczęście i przechodzą ciążę bez żadnej infekcji. Niektórym zdarza się przeziębić, a to może odbić się na zdrowiu mamy i dziecka. Aby uniknąć komplikacji ciążowych, trzeba wiedzieć, które leki można przyjmować, a których unikać.
Podstawowe zasady
Będąc w ciąży, trzeba zdawać sobie sprawę, że większość leków jest zakazana. Jeśli przeziębienie chwyta albo już jest mocno rozwinięte, wtedy konieczna jest konsultacja z lekarzem. Pod żadnym pozorem nie można przyjmować lekarstw na własną rękę, zwłaszcza antybiotyków, nawet jeżeli kiedyś brało się je bez problemu. Substancje wchodzące w skład leku mogą okazać się niebezpieczne dla dziecka.Przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek albo syropów, nawet zapisanych przez lekarza, niezbędne jest przeczytanie ulotki informacyjnej.
Leki na bóle mięśni
Typowe dla przeziębienia są bóle mięśni, które w normalnym stanie można zmniejszyć lekami przeciwbólowymi. W ciąży lepiej zdecydować się na rozgrzanie ciała pod kołdrą, w ciepłej piżamie, zamiast aplikować pierwszy lepszy lek.Do środków aptecznych, które można stosować, żeby sobie pomóc, należą: Rutinoscorbin, Cerutin, Novorutin C, Aliofil, Czosnek Forte, czyli preparaty z witaminą C i czosnkiem, co wzmacnia odporność. Do środków zakazanych w ciąży należą z kolei: Febrisan, Gripex, Teraflu. Są skuteczne, jednak w ciąży mogą powodować komplikacje lub niechciane dolegliwości. Trzeba uważać również na maści rozgrzewające, które mogą zbyt mocno stymulować przepływ krwi. Nie wolno smarować nimi brzucha.Aby pomóc sobie w chorobie, warto używać domowych sposobów, popijać herbatę z cytryną i sokiem malinowym lub ciepłe mleko z miodem.
Leki na gardło
Drapanie w gardle jest bardzo uciążliwe, a w ciąży nawet tabletki do ssania mogą okazać się niebezpieczne. W związku z tym lepiej robić płukanki z szałwii bądź soli i płukać nimi gardło 2 razy dziennie. Jeżeli to za mało, można stosować środki typu: Propolki, Tantum Verde, Isla-Moos. Do leków, których nie powinno się brać na ból gardła, należą pastylki z podbiałem i tymiankiem, które wpływają negatywnie na krążenie krwi. Mogą doprowadzić nawet do poronienia. Trzeba zachować szczególną uwagę również przy tabletkach, które szybko zwalczają ból gardła, ponieważ zawarte w nich substancje mogą odbić się negatywnie na zdrowiu dziecka.
Leki na gorączkę
Uciążliwa gorączka to kolejny problem. Ciężko z nią wytrzymać, a w ciąży trudno także zbijać, ponieważ do tego niezbędne są często leki. Wśród tych, które można stosować, znajdują się preparaty z paracetamolem, np. Apap. Choć dobrze wykorzystać także domowe środki: syrop z malin w gorącej herbacie, herbata z lipy oraz bzu. Unikać trzeba lekarstw, które posiadają kwas acetosalicylowy, czyli aspiryny oraz podobnych do niej leków, stanowią one zagrożenie dla płodu.