Skuteczne sposoby na zaparcia w ciąży
Skuteczne sposoby na zaparcia w ciąży
Ciąża to nie tylko urok nadchodzącego macierzyństwa, ale wiele problemów fizjologicznych. Zmiany zachodzące w ciele, zmiana diety, hormony, wszystko to odbija się na podstawowych czynnościach całego organizmu. Jednym z zaburzeń, do których może dojść, jest pojawienie się zaparć, czyli wypróżniania się maksymalnie trzy razy w tygodniu. Budzi to duży dyskomfort, poczucie jeszcze większej ciężkości, a często nawet ból, wynikający z nagromadzonych się w jelitach resztek pokarmowych. Konieczne jest podjęcie kroków, które zmniejszą ten dyskomfort.
Dieta z błonnikiem
Zaparcia często są związane z nieodpowiednią dietą ciężarnej kobiety. Żeby im zapobiegać i zapewnić jelitom prawidłową pracę, konieczne jest włączenie do jadłospisu produktów, w których jest najwięcej błonnika. Są to przede wszystkim płatki owsiane, pieczywo pełnoziarniste, lecz nie tylko. Błonnik jest jednym z podstawowych składników warzyw oraz owoców, dlatego dobrze jest jeść więcej warzyw zielonych, buraków, kapusty kiszonej, malin, jagód, suszonych śliwek, fig. Większość z produktów z błonnikiem jest łatwa do wykorzystania podczas codziennych posiłków. Można dodawać je do sałatek, koktajli, jogurtów.
Więcej płynów
W uniknięciu zaparć lub poradzeniu sobie z nimi, kiedy już się pojawiły, pomaga także większa ilość spożywanych płynów. Ułatwia ona wydalenie resztek z jelit, oczyszcza organizm z toksyn i działa korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. Ważne jest również to, co się pije. Napoje gazowane, bardzo słodzone soki powinny zostać wykreślone z listy. Woda niegazowana, świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne oraz herbaty ziołowe wydatnie pomogą w poradzeniu sobie z zaparciami.
Koniec z kofeiną
Kawa z kofeiną nie jest szczególnie polecana dla kobiet ciężarnych, choć często lekarze zezwalają na jedną małą filiżankę. Jednak jeżeli cierpi się z powodu zaparć, nawet jedna filiżanka to za wiele. Należy odstawić kawę, ponieważ odwadnia ona organizm. Poza nią lepiej unikać również czekolady oraz nadmiernego spożywania kakao.
Ruch na zdrowie
Gdy ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań, nie należy unikać ruchu. Spacer po obiedzie lub po południu, basen, joga dla ciężarnych lub aerobik dla przyszłych mam to doskonałe sposoby na zapewnienie elastyczności mięśni oraz wsparcie dla układu pokarmowego. Całkowity brak ruchu sprawia, że działanie jelit jest upośledzone i nie przesuwają one resztek pokarmowych do wydalania tak szybko, jak powinny.
Przydatne zioła
Choć w ciąży nie wszystkie zioła są dozwolone – niektóre mogą zwiększyć ryzyko poronienia – część z nich dobrze wspomaga układ pokarmowy. Dobrze sprawdzi się przede wszystkim napar z kopru włoskiego, z rumianku oraz z mniszka lekarskiego, które wspomogą nie tylko likwidowanie zaparć, lecz sprawią, że cały układ pokarmowy będzie działał poprawnie.