Jakie objawy towarzyszą niedoborowi wapnia?
Jakie objawy towarzyszą niedoborowi wapnia?
Bardzo ważnym dla naszego organizmu pierwiastkiem jest wapń. Dzięki niemu nasze kości i zęby mogą być silne i zdrowe. Wspomaga również proces krzepliwości krwi oraz reguluje jej ciśnienie. Układ nerwowy może dzięki wapniowi prawidłowo funkcjonować, ponieważ ułatwia on wchłanianie witaminy B12. Poniżej przedstawiamy porady, jak rozpoznać objawy niedoboru wapnia oraz jak je uzupełnić.
Nie lekceważ objawów niedoboru wapnia. Może to być początek poważnej choroby, która zaburzy twoje funkcjonowanie.
Staraj się wzbogacać swoją dietę o produkty bogate w wapń.
Objawy niedoboru wapnia
Głównym objawem niedoboru wapnia jest pogorszenie stanu kości. Stają się one słabe i podatne na złamania. To samo spotyka zęby, które mogą mieć tendencję do wypadania. Objawem niedoboru wapnia może być również mrowienie w kończynach oraz ich drętwienie. Towarzyszą temu bóle mięśni i stawów. Mogą się także pojawić problemy z krzepliwością krwi oraz zaburzenia rytmu serca. W poważniejszym stadium niedoboru wapnia mogą wystąpić krwotoki z nosa oraz niedociśnienie tętnicze. Niedoborowi wapnia czasem towarzyszą stany depresyjne oraz lękowe.
Przy niedoborze wapnia może wystąpić osteoporoza, jednak bardziej podatne na tę chorobę są kobiety. Musisz pamiętać, że zlekceważenie któregokolwiek z objawów niedoboru wapnia może mieć poważne skutki. Gdy tylko zauważysz coś niepokojącego, udaj się do lekarza na podstawowe badania. Będziesz mógł wtedy zapobiec rozwojowi poważnych chorób.
Choroby spowodowane niedoborem wapnia
Wraz z pojawieniem się niedoboru wapnia w naszym organizmie zaczynają się rozwijać niewidoczne dotychczas choroby. Jedną z nich jest tężyczka. Jest to choroba związana z nadmiernym skurczem mięśni. Może wystąpić również objaw Chvostka. Pojawiają się wtedy gwałtowne skurcze mięśni mimicznych twarzy. W przypadku wystąpienia objawu Lusta skurcz dotykać będzie mięśni strzałkowych. Objaw Trousseau, który również może się pojawić wraz z niedoborem wapnia, polega na mimowolnym zaciskaniu dłoni w tzw. dłoń położnika.
Jak uzupełnić niedobór wapnia?
Skutecznym sposobem na uzupełnienie niedoboru wapnia jest zdrowa i pełnowartościowa dieta. Powinna być ona bogata właśnie w wapń. W twoim codziennym jadłospisie powinny znaleźć się takie produkty, jak nabiał z wyłączeniem masła, fasola, ryby, migdały, mleko, sery, zielone warzywa, soja, groch, rzepa. Jeśli te produkty będą składnikiem twoich posiłków, nigdy nie zabraknie ci potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania twojego organizmu wapnia.