Advertising
Zakumaj.pl

Jakie są objawy uczulenia na jad pszczeli?

Opiekun artykułu: tytus
Jakie są objawy uczulenia na jad pszczeli?

Jakie są objawy uczulenia na jad pszczeli?

Uczulenie na jad pszczeli jest bardzo niebezpieczne. Kiedy pszczoła użądli, może dojść do najostrzejszej postaci reakcji uczuleniowej – wstrząsu anafilaktycznego. Jeśli choremu w tym stanie nie poda się natychmiast adrenaliny, nastąpi zatrzymanie krążenia. Dlatego jeśli wiemy, że osoba użądlona ma alergię na pszczeli jad, natychmiast wzywamy pomoc. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna, gdy zaatakowana przez pszczoły osoba nie zdaje sobie sprawy, że jest uczulona. Trzeba zatem wiedzieć, jakie są objawy uczulenia na jad pszczeli. Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Advertising
Advertising
Warto zapamiętać:

Osoba uczulona, u której może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, powinna mieć w apteczce podręczny zestaw złożony z autostrzykawki z adrenaliną, leku przeciwalergicznego i leku steroidowego. W Stanach Zjednoczonych i niektórych krajach Europy lekarze zalecają specjalne zestawy leków przeciwwstrząsowych ratujących życie (jednym z nich jest adrenalina), które chory może sam sobie wstrzyknąć.

Ostrzeżenia:

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem nie możemy podać choremu, u którego wystąpił wstrząs anafilaktyczny, adrenaliny. Może to zrobić jedynie sam chory, lekarz albo ratownik medyczny. Dlatego rozwiązaniem może być posiadanie autostrzykawki z adrenaliną.

Wskazówki:

Wezwij natychmiast pogotowie, jeśli u osoby użądlonej przez pszczołę pojawią się następujące objawy:

wysypka,

świąd,

bladość,

ból głowy,

zawroty głowy,

mdłości i wymioty,

ból brzucha i biegunka,

trudności z oddychaniem,

zaburzenia wzroku,

drgawki,

gwałtowny lęk.

  • Dlaczego użądlenie powoduje reakcję alergiczną?

    W jadzie pszczelim zawarta jest histamina, która wyzwala gwałtowną reakcję alergiczną. Oprócz samej histaminy znajdują się tam jeszcze inne substancje, które doprowadzają do jej wydzielania się. Reakcja organizmu na jad może być dwojaka. Reakcja miejscowa powoduje pojawienie się obrzęku, swędzenia, zaczerwienienia i bolesności w miejscu użądlenia. Reakcja ogólna natomiast objawia się złym samopoczuciem, nudnościami, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, zawrotami głowy, osłabieniem, a nawet chwilową utratą przytomności. W niektórych przypadkach dochodzi do zatrzymania krążenia.

  • Co to jest wstrząs anafilaktyczny?

    Po zetknięciu się z alergenem w organizmie osoby uczulonej dochodzi do anafilaksji, czyli nagłej reakcji ogólnoustrojowej, która w swojej najcięższej postaci (wstrząs anafilaktyczny) stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Wstrząs może być reakcją na jad owadów, niektóre składniki pożywienia oraz leki. Reakcja anafilaktyczna może nastąpić już kilka minut po kontakcie z alergenem. Po upływie kilku godzin może dojść do powtórnej anafilaksji. Reakcja anafilaktyczna nie zawsze związana jest z alergią.

  • Objawy reakcji anafilaktycznej

    Reakcja anafilaktyczna może przebiegać bardzo gwałtownie, można w niej jednak wyodrębnić poszczególne stadia. Na początku pojawia się odczyn miejscowy w miejscu użądlenia. Następnie występują pierwsze zmiany ogólne: zaczerwienienie i swędzenie skóry nie tylko w miejscu ukłucia, łzawienie oczu i wyciek z nosa, ból głowy, drapanie w gardle i lekki kaszel. Poszkodowany jest blady i niespokojny. Objawy nasilają się. Pojawia się duszność, gwałtowne przyspieszenie rytmu serca (ponad 100 uderzeń na minutę), spadek ciśnienia krwi, szum w uszach, mdłości, wymioty i biegunka, chory odczuwa lęk. Dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego: gwałtownie nasilają się ból brzucha, wymioty i biegunka, pojawiają się drgawki, zaburzenia świadomości, występuje skurcz oskrzeli oraz obrzęk krtani, co może uniemożliwić oddychanie i doprowadzić do uduszenia. Gwałtownie obniża się ciśnienie krwi. W końcu dochodzi do zatrzymania krążenia i oddechu.

  • Jak postępować?

    Alergia to nie tylko spuchnięty nos i łzawienie z oczu. U osób uczulonych może dojść do wstrząsu i zatrzymania krążenia. Dlatego jeśli osoba użądlona nie miała zdiagnozowanej alergii na jad owadów, a zaczęła czuć się źle, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji uczuleniowej. Należy niezwłocznie wezwać pogotowie. Konieczne jest podanie adrenaliny, w przeciwnym razie dojdzie do nagłego spadku ciśnienia oraz zatrzymania akcji serca. Działać trzeba szybko i zdecydowanie, bo czasu jest niewiele. Gdy dojdzie do wstrząsu, należy poszkodowanego położyć na ziemi, sprawdzić, czy oddycha, udrożnić drogi oddechowe. Jeśli doszło do zatrzymania oddychania i krążenia, podejmujemy resuscytację krążeniowo-oddechową.

Popularne tagi
  • sposoby na użądlenie
  • repelenty
  • pierwsza pomoc przy ukąszeniu żmii
  • ból
  • opuchlizna
  • jak zabezpieczyć dom przed meszkami
  • objawy ukąszenia żmii
  • naturalne sposoby na użądlenie przez pszczołę
  • zimny okład
  • szerszenie
  • dezynfekcja
  • błoto
  • objawy wstrząsu anafilaktycznego
  • swędzenie
  • jad
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising