Jakie są symptomy osteoporozy?
Jakie są symptomy osteoporozy?
Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, sprawiającą, że staje się on znacznie słabszy i bardziej podatny na złamania. Pojawia się, jeżeli zachodzą problemy z przyswajaniem wapnia, braki w witaminie D oraz w zaawansowanym wieku. Żeby choroba nie poczyniła wielkich zniszczeń, dobrze jest podjąć leczenie, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy schorzenia.
Bóle kości
Problemem osteoporozy jest fakt, że na początku daje bardzo niewielkie objawy albo żadnych. Z tego powodu bywa wykrywana, kiedy poczyni już pewne destrukcyjne postępy w organizmie. Na początku chora osoba może odczuwać pewien dyskomfort podczas siadania, zwłaszcza na niskich stołkach lub kanapach. Wraz z tym pojawia się mniejszy zakres ruchu kręgosłupa, co widać szczególnie przy chęci zrobienia skłonów. Jeśli wcześniej udawały się bez większego wysiłku, a teraz ciężko dosięgnąć palcami podłoża, może to oznaczać początek choroby.
Łamliwe kręgi
Wraz z rozwojem choroby pojawiają się kolejne, coraz mniej przyjemne objawy. Do jednych należy łamanie się kręgów. Powoduje to bardzo ostry ból, który jest odczuwany podczas wizyt w toalecie, w czasie kichania, kasłania oraz głębszego oddechu. Jednak za najbardziej niebezpieczną sytuację uchodzi bezobjawowe, bezbolesne złamanie kręgu lub kręgów, które potęguje szkody wywoływane w kręgosłupie przez chorobę.
Zaokrąglenie pleców
W wyniku złamań kręgów oraz ich destrukcji może dojść do zaokrąglenia pleców. Widać to często u osób starszych, borykających się z chorobą. Zamiast zaokrąglenia pleców można zaobserwować zanik ich wzrostu.
Niebezpieczne złamania
Najbardziej znanym objawem osteoporozy, zarówno rozwijającej się, jak i bardziej zaawansowanej, są złamania. Osłabione kości nie są już tak mocne, jak wcześniej, co sprawia, że nawet nieznaczne – dawniej – uderzenie lub przewrócenie się może spowodować złamanie, które będzie ciężko się goiło. Najbardziej narażone na urazy są obszary piersiowo-lędźwiowe, żebra oraz delikatne części kończyn.Zdarzają się również złamania, które nie są spowodowanym urazem, po prostu kość jest już na tyle osłabiona, że jest w stanie samodzielnie się złamać.
Wahania masy ciała
O rozwijającej się osteoporozie mogą świadczyć również wahania masy ciała. Jeśli następuje jej znaczny spadek lub reakcja chudnięcie – tycie – chudnięie, dobrze jest wykonać badania, które pomogą ocenić, co dzieje się wewnątrz organizmu.Pierwszym badaniem, jakie trzeba zrobić, jest zdjęcie rentgenowskie odcinka piersiowo-lędżwiowo-krzyżowego kręgosłupa.