Jakie szczepienia należy wykonać przed wyjazdem za granicę?
Jakie szczepienia należy wykonać przed wyjazdem za granicę?
Wybierasz się za granicę na wakacje? To nic dziwnego – obecnie z racji rozwoju tanich linii lotniczych i szeregu promocji, jakie oferują nam liczni przewodnicy, zagranica jest dostępna dla każdego z nas, wizyta w najbardziej nawet niedostępnych krajach dawno już przestała być luksusem. Musimy się jednak liczyć z tym, że do tego typu eskapad należy się odpowiednio przygotować. Aby mieć niezapomniane wakacje i same dobre wspomnienia, poświęć nieco więcej uwagi swojemu bezpieczeństwu zdrowotnemu. Musisz się liczyć z tym, że trzeba pomyśleć o tym nieco wcześniej, bowiem poddanie się specjalistycznym szczepieniom wymaga czasu i nie jest raczej do wykonania w kilka dni. Warto zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przed ewentualnymi konsekwencjami. Groźne bakterie i wirusy czyhają na nas wszędzie. Zwłaszcza latem, gdy jest ciepło, przenoszą się o one o wiele szybciej i mogą sprawić, że z wakacji oprócz pamiątek przywieziemy sobie także jakąś przykrą niespodziankę. Wybór szczepionek jest ogromny. Idź do lekarza, poradź się – jaka w zależności od tego, dokąd jedziesz, byłaby dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Poniższy artykuł podpowie Ci, na co szczególnie zwrócić uwagę.
Zaplanuj szybciej szczepienie
Ważne jest, aby szczepionki były wykonane nieco wcześniej niż na chwilę przed podróżą. Najlepiej zgłosić się do placówki wykonującej szczepienia na około sześć do ośmiu tygodni przez naszym wyjazdem. Nie powinno to być na pewno krócej niż cztery tygodnie, ponieważ organizm musi mieć czas na wyprodukowanie odpowiednich przeciwciał, które umożliwią nam potem skuteczne podjęcie walki z mogącym nas ewentualnie zaatakować wirusem. Zrobienie szczepienia wcześniej zwiększy znacznie jego skuteczność.
Dokąd iść?
Czy wiesz, dokąd powinnaś się udać, aby takie szczepienie wykonać? Musisz poszukać w swoim mieście wyspecjalizowanej placówki, najlepiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Niektóre choroby są na tyle specyficzne, że możemy się na nie zaszczepić jedynie w niektórych miejscach naszego kraju – jest to na przykład żółta febra. Na tę chorobę zaszczepisz się w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Szczecinie, Gdyni, Gdańsku i Świnoujściu. Nie musisz znać szczegółów – porad, dokąd należy się udać na przyjęcie szczepionki i jaką w ogóle wybrać, powinien Ci udzielić Twój lekarz rodzinny.
Co, jak, kiedy?
Szczepionki dzielimy na obowiązkowe i nieobowiązkowe. Obowiązkowe są te chroniące nas przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B, błonicą, tężcem, durem brzusznym czy zapaleniem opon mózgowych. Konkretne zalecenia mogą się różnić od siebie w zależności od regionu, w jaki się udajemy. W Europie, podobnie jak w Ameryce Północnej i Australii, ryzyko zarażenia się chorobami zakaźnymi jest niewielkie. Natomiast udając się do Afryki, zabezpieczmy się przed wirusowym zakażeniem wątroby, polio, durem brzusznym – podobnie na eskapadę do Ameryki Południowej. Do Azji zaszczepmy się także na tężec.