Jakie ćwiczenia wykonywać podczas pracy siedzącej?
Jakie ćwiczenia wykonywać podczas pracy siedzącej?
Praca siedząca wcale nie jest lepsza od stojącej. Zresztą wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. A ci, którzy pracują, siedząc nawet po kilkanaście godzin dziennie, najlepiej wiedzą, w czym tkwi problem. Mięśnie podczas siedzenia tracą swoją elastyczność, kręgosłup nie jest już tak dobrze podtrzymany, w konsekwencji dochodzi do jego przeciążenia, a po czasie nawet do zwyrodnień. Dlatego konieczna jest systematyczna codzienna gimnastyka, a w czasie pracy – ćwiczenia rozciągające, które przedstawiam poniżej.
Ćwiczenia rozciągające pomagają przetrwać czas w pracy przy pełni energii i dobrym samopoczuciu fizycznym. Gdy tylko odczuwasz zmęczenie mięśni, rozciągnij je odpowiednim ćwiczeniem. Dzięki temu wyjdziesz z pracy o wiele mniej zmęczona.
Ćwiczenie 1 – ramiona i plecy
To ćwiczenie możesz wykonywać w pozycji siedzącej lub stojącej. Usiądź zatem lub prosto stań, weź głęboki wdech i powoli wypuść powietrze. Unieś wyprostowane ręce do góry tak wysoko, jak tylko zdołasz. Teraz na przemian wyciągaj raz lewe, raz prawe ramię w górę. Dzięki temu ćwiczeniu rozluźnisz górne partie mięśni pleców i rozruszasz ramiona.
Ćwiczenie 2 – plecy
Siedząc, postaw stopy na podłodze, ręce wyciągnij przed siebie i spleć ze sobą dłonie. Głowę pochyl i schowaj między barkami. W tej pozycji wypchnij w tył plecy, a ręce ciągnij do przodu. Kolejno wróć do pozycji wyjściowej, wypnij w przód klatkę piersiową, ręce spleć za plecami, a barki ściągnij do tyłu. To ćwiczenie rozluźni spięte mięśnie pleców spowodowane siedzącą pracą.
Ćwiczenie 3 – nogi
Usiądź na krześle w niewielkim rozkroku. Lewą nogę wyprostuj, opierając ją piętą o podłogę. Ręce oprzyj na wysokości lewego uda, pochyl się do przodu z prostymi plecami. W tej pozycji wytrzymaj około 20 sekund, po czym zmień nogę.
Ćwiczenie 4 – szyja
W pozycji siedzącej obróć głowę w prawo i staraj się przyciągnąć brodę jak najbliżej prawego ramienia. W tej pozycji wytrzymaj przez kilka sekund, po czym zmień stronę.
Ćwiczenie 5 – łopatki
W pozycji siedzącej spleć ręce za głową i rozszerz szeroko ramiona. Łokcie wypchnij mocno do tyłu. W takiej pozycji postaraj się wytrzymać przez 10 sekund. Ćwiczenie powtórz kilka razy.
Ćwiczenie 6 – mięsień trójgłowy
Siedząc lub stojąc, załóż prawą rękę za głowę, łokieć trzymając ku górze. Lewą ręką złap łokieć prawej ręki i niezbyt mocno pociągnij go w lewą stronę. W takim nacisku wytrzymaj przez około 20 sekund i zmień stronę wykonywania ćwiczenia. Ćwiczenie wykonaj do 3 razy na każdą stronę.