Karmienie narybku – podstawowe zasady
Karmienie narybku – podstawowe zasady
Kiedy w akwarium pojawia się potomstwo hodowanych przez nas ryb, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki, między innymi pokarm. W warunkach naturalnych młode ryby uczą się odnajdywać w wodzie drobne cząstki materii organicznej, plankton i pierwotniaki i nimi się żywią. Jeśli narybek umieszczamy w osobnym zbiorniku, trzeba dostarczyć odpowiedniego pokarmu. Do dyspozycji mamy bogatą ofertę sklepów akwarystycznych, można także podawać pokarm żywy lub samodzielnie przygotowany w domu. Trzeba pamiętać, że różne gatunki ryb mają odmienne potrzeby i odpowiednio dobierać karmę dla narybku. Należy się także zorientować, czy dany gatunek opiekuje się potomstwem; jeśli tak, nie powinno się oddzielać dorosłych ryb od narybku.
Ile pokarmu podajemy?
Nie powinno się podawać zbyt dużej ilości pokarmu, ponieważ jego resztki zanieczyszczają wodę. Gdy zaobserwujemy, że woda w akwarium mętnieje, trzeba zmniejszyć ilość podawanej karmy. Karmę trzeba podawać zgodnie z instrukcja dla danego produktu. Generalna zasada jest taka, że narybek karmi się cztery razy dziennie.
Jaki pokarm jest odpowiedni dla narybku?
Dla narybku nadaje się pokarm suchy (powinien być odpowiednio rozdrobniony), preparowany w postaci specjalnej zawiesiny, którą dodaje się do wody akwariowej, albo tabletek zawierających żywy pokarm. Wart polecenia jest pokarm żywy, gdyż tak karmione rybki są zdrowe i szybko rosną. Nadaje się także gotowane żółtko jaja kurzego.
Plankton
W warunkach naturalnych jest to oczywisty pokarm dla młodych ryb. Plankton można pozyskać samodzielnie, posługując się siatką z drobnej gazy albo sitkami o coraz mniejszych oczkach. Pokarm wyłowiony ze zbiornika będzie jednak zawierał oprócz pierwotniaków i larw nadających się na pokarm dla narybku, larwy pasożytów, zarodniki pasożytniczych grzybów czy chorobotwórcze bakterie. Takie pozyskiwanie pokarmu jest zatem bardzo pracochłonne i ryzykowne, a więc niezbyt godne polecenia.
Pierwotniaki
Kilka dni przed przyjściem na świat rybek przygotowujemy hodowlę. Przygotowujemy kilka litrowych słoików. Umieszczamy w nich różne substancje organiczne, na przykład trochę siana czy skórek z owoców. Dodajemy odrobinę mleka i zalewamy wodą. Do czystych, dobrze wypłukanych słoików dodajemy trochę wody z akwarium, w której znajdują się pierwotniaki. Kiedy żyjątka się rozmnożą, możemy karmić nimi rybki, podając im zawiesinę zawierającą pierwotniaki. Należy pamiętać, aby zawiesina miała właściwą temperaturę, gdyż zetknięcie z chłodniejszą wodą może zabić narybek. Naczynia, w których przygotowujemy hodowlę i podajemy pokarm nie mogą zawierać nawet śladowych ilości płynu do mycia naczyń.
Nicienie mikro
Nicienie mikro to doskonały pokarm dla narybku mięsożernych ryb. Hodowlę bardzo łatwo jest przygotować. Bazą są płatki owsiane. Należy przygotować z nich papkę. Wystarczy 2 łyżki stołowe płatków wsypać do przezroczystego plastikowego pojemnika, zalać wodą i pozostawić, by dobrze nasiąkły, a potem rozdrobnić. Jeśli masa jest zbyt zbita, dolewamy wody. Do owsianej papki dodajemy szczyptę suchych drożdży oraz pół łyżeczki żywej kultury nicieni mikro. Pojemnik powinien być zakryty, a w przykrywce należy zrobić niewielkie otworki dla dostępu powietrza. Po kilku dniach pojawiają się pierwsze nicienie, którymi możemy karmić narybek. Wyjmujemy je z pojemnika za pomocą pędzelka.