Na co należy zwrócić uwagę przy kupowaniu i przechowywaniu ryb?
Na co należy zwrócić uwagę przy kupowaniu i przechowywaniu ryb?
Bez dwóch zdań można stwierdzić, że najsmaczniejsze są ryby przyrządzone krótko po ich złowieniu. Niestety nie każdemu z nas dane jest kosztować takiej świeżości i smaku. Bądźmy więc rozsądnymi klientami w sklepach i mądrze obchodźmy się z rybami po ich zakupie. Mięso ryb jest bowiem dużo bardziej nietrwałe od mięsa zwierząt. Temperatura, bakterie i enzymy to największe zagrożenie, które należy brać pod uwagę podczas przechowywania ryb.
Jak rozpoznać, czy ryba jest świeża?
Do najistotniejszych cech charakterystycznych dla świeżej ryby należą:
* jasnoczerwone skrzela – ryba nie może mieć czerwonobrązowych lub brązowoszarych skrzeli;
* zwarte i sprężyste mięso – można je sprawdzić po naciśnięciu, gdy ryba jest świeża, jej mięso powraca do kształtu sprzed naciśnięcia;
* mocno osadzone łuski – ze świeżej ryby łuski trudno jest usunąć;
* świeży śluz – ryby takie jak pstrągi, liny i karpie powinny być nim pokryte;
* zapach – ryby morskie powinny pachnieć słonym, morskim powietrzem, ryby słodkowodne wodą źródlaną.
Jeżeli ryba ma żółtawo zabarwione brzegi brzucha, kleisty szlam, luźno osadzone łuski i niesprężyste mięso, możemy być pewni, że jest nieświeża.Jak kupować ryby?
Rybę należy kupować tuż przed zamiarem jej przyrządzania. Przynosząc do domu rybę, należy ją od razu rozpakować, umieścić w szklanym naczyniu i włożyć do lodówki w najzimniejsze miejsce. Dobrze jest przykryć ją przezroczystą folią. Rybę po zakupie należy sprawić tego samego dnia. Kupując produkt mrożony, trzeba być ostrożnym, aby nie dopuścić do rozmrożenia się ryby w czasie pomiędzy jej zakupem a ponownym włożeniem do zamrażalnika.
Jak przechowywać ryby?
Zarówno ryba wędzona, jak i sprawiona nie może leżeć w lodówce dłużej niż 2 dni. Jeżeli chcesz zamrozić świeże ryby, najpierw musisz je oczyścić i odpowiednio zapakować. Rozmrożonych ryb nie wolno ponownie zamrażać. Najdłuższy okres przechowywania zamrożonych ryb w zamrażarce przy temperaturze –18 stopni Celsjusza to 7 miesięcy dla ryb chudych, 4 miesiące dla ryb tłustych i 5 miesięcy w przypadku filetów. Najtrwalsze są konserwy rybne. W normalnych domowych warunkach mogą być przechowywane aż do upływu terminu ważności na wieczku. Ryby ze względu na swój skład chemiczny szybko się psują, a zatrucie nimi jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Bądźmy więc wyczuleni w tej kwestii.