Jak dobrze przechowywać ryby?
Jak dobrze przechowywać ryby?
Im więcej ryb w diecie, tym lepiej, jednak statystyki pokazują, że wciąż jada się ich w Polsce za mało. Są za drogie, nie zawsze wiadomo, jak je przygotować, podać, nie każdy je lubi, a także nie wiadomo, jak je przechowywać, aby zachować świeżość. Wbrew pozorom nie jest to błahy problem, gdyż zepsuta rybka może poważnie zaszkodzić żołądkowi. Żeby uniknąć sensacji związanych z jelitami, dowiedz się, jak przechowywać rybę, by zachowała odpowiednią świeżość do konsumpcji.
Ryby w lodówce
Ryby mają delikatniejszą konsystencję niż zwykłe mięso, ponieważ zawierają dużo wody. Z tego powodu nie mogą być całkowicie zamrożone. Należy obłożyć je kruszonym lodem i przechowywać w temperaturze nie wyższej niż +4 stopnie Celsjusza. Jeżeli nie obłoży się ich lodem, wówczas należy od razu je przygotowywać, gdyż później nie będą już zdatne do spożycia. Dotyczy to przede wszystkim ryb samodzielnie złowionych i przygotowanych. Sklepowe ryby są sprzedawane jako mrożonki i jest to bezpieczniejsze niż samodzielne mrożenie. Jednak trzeba od razu po powrocie ze sklepu włożyć je do zamrażalnika, aby przypadkiem nie rozmroziły się.
Opakowanie ryb
Wszystkie ryby mają charakterystyczny zapach, który nie jest najprzyjemniejszy. Niezależnie od tego, czy są to ryby mrożone, wędzone czy inne, nie powinny leżeć w lodówce luzem. Najlepiej owinąć je folią aluminiową lub włożyć do foliowego woreczka nie przepuszczającego zapachów. Dobrze sprawdzi się również plastikowy pojemnik z przykrywką.
Po rozmrożeniu
Gdy już dojdzie do rozmrożenia ryb, trzeba je przygotować tego samego dnia. Nie można w żaden sposób zamrażać ich ponownie, wkładać do lodówki na później, wykorzystywać następnego dnia. Zatrucie rybami może być poważne, dlatego lepiej go unikać poprzez prawidłowe postępowanie z rybami w kuchni. Świeże ryby najlepiej od razu zjeść.
Czystość ryby
Ryby zakupione w sklepie są najczęściej pokrojone na kawałki, obsypane lodem i tak mrożone. Jeśli jednak chce się przechowywać w lodówce ryby samodzielnie złowione, trzeba je przed tym bardzo dokładnie wypatroszyć oraz umyć od środka. Niezrobienie tego może doprowadzić do gnicia i rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia bakterii.
Uwaga na inne produkty
Za umieszczaniem ryb – szczególnie wędzonych – w osobnych pudełkach lub opakowaniach przemaga także fakt, że ich aromatem mogą przesiąknąć inne produkty. Z tego powodu należy uważać i nie kłaść ryb obok sera, masła, mleka, jeśli nie chce się czuć w nich rybiego smaku.