Łatwy sposób na doskonały dżem śliwkowy z cynamonem
Łatwy sposób na doskonały dżem śliwkowy z cynamonem
Śliwki to jedne z najpopularniejszych letnich owoców, więc nic dziwnego, że gdy w sklepach jest ich dużo, rozpoczyna się kupowanie, pieczenie ciast, robienie knedli, jak również robienie przetworów na zimę. Dżem śliwkowy jest jednym z najlepszych, jakie można mieć w spiżarni. Co więcej, warto go mieć, gdyż nadaje się nie tylko do chleba, ale również do pieczenia słodkich bułeczek z nadzieniem. Żaden kupny nie smakuje tak, jak domowy, więc wypróbuj podany w poniższym artykule przepis.
Jakie składniki są niezbędne?
Do przyrządzenia doskonałego dżemu o aromacie śliwek oraz cynamonu przydadzą się następujące składniki spożywcze:
* 500 g śliwek,
* 1 kg cukru,
* 1 cytryna,
* 1 łyżeczka cynamonu,
* 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej.
Oczywiście nie można zapomnieć o słoikach, a jeśli chce się podarować słoiczek dżemu komuś bliskiemu, warto zainwestować w ozdobne słoiki.
Krok pierwszy
Zebrane śliwki należy dokładnie umyć, a następnie przekroić na pół, żeby wydobyć pestki. Przy okazji można sprawdzić, czy śliwki są zdrowe, ponieważ wewnątrz czasami kryją się białe robaczki, wtedy owoc należy wyrzucić. Po pozbyciu się pestek wrzucić śliwki do garnka i rozdrobnić blenderem.
Krok drugi
Z cytryny wycisnąć cały sok i dodać do śliwek, następnie wsypać cukier i mieszać całość przez chwilę, do połączenia się składników. Garnek ustawić na piecu i włączyć pod nim niewielki gaz, pozostawiając do gotowania na 60 minut – w tym czasie cukier zdoła się rozpuścić. Od czasu do czasu zamieszać całość. W trakcie gotowania dodać cynamon oraz gałkę muszkatołową.
Krok trzeci
W trakcie podgrzewania śliwkowej masy można ocenić, czy dżem ma już gęstość, jaką chciało się osiągnąć. Jest to tzw. test zimnego talerzyka polegający na położeniu kropli masy śliwkowej na talerzyk, schłodzony wcześniej w zamrażalniku. Wystarczy położyć 1 łyżeczkę i poczekać, aż zastygnie. Jeżeli konsystencja zastygniętej masy jest odpowiednia, można wyłączyć gaz pod garnkiem.
Krok czwarty
Gotowy dżem śliwkowy wkładać do wyparzonych słoików. Zakręcić mocno, po czym postawić do góry dnem na ścierce. Pozostawić na 10 minut, po czym pasteryzować albo w wodzie, gotując słoiki przez 30 minut, albo zawijając w ręczniki oraz koc i pozostawiając na 10 godzin. Po pasteryzacji schować słoiki z dżemem w chłodnej szafce.