Sposoby na lepszą pamięć i koncentrację
Sposoby na lepszą pamięć i koncentrację
Dobra pamięć i umiejętność skoncentrowania się na wykonywanym zadaniu nie jest potrzebna tylko uczniom, ale każdemu. Im łatwiej zapamiętujemy, tym lepiej dla nas, tym wyraźniej widać, jak sprawnie działa mózg. Im łatwiej skoncentrować się na zadaniu, tym szybciej udaje się je wykonać i przejść do następnych rzeczy. Wiele czynników zewnętrznych, a czasem i wewnętrznych wpływa na to, że jakość pracy umysłowej może się pogarszać, dlatego warto dbać o stan i kondycję własnej głowy.
Śpij
Obecny sposób życia, praca, filmy, komputer i wciągający Internet sprawiają, że automatycznie skraca się czas snu. Wbrew pozorom nie powoduje to tylko zmęczenia i chęci na popołudniową drzemkę. Częste skracanie snu z ośmiu godzin na mniejszą ilość sprawia, że pogarsza się stan mózgu i pojawiają się pierwsze problemy. Obniżona zdolność koncentracji, zapamiętywania, przyswajania nawet bieżącej wiedzy to wynik tego, ze mózg nie miał możliwości odpowiednio odpocząć i przerzucić informacji z całego dnia z pamięci roboczej do długotrwałej.
Dobrze jedz
Dla mózgu nie jest obojętne, co się je. Tak, jak całe ciało domaga się odpowiednich składników, żeby dobrze funkcjonować, tak potrzebuje ich również mózg. Chociaż nie raz podkreśla się istotną rolę cukru w procesach myślowych, nie należy się nim przejadać. Jedna kostka gorzkiej czekolady dziennie z pewnością mu pomoże, jednak więcej, tak jak więcej fast foodów i tłustych potraw, jest niewskazane. Mózg potrzebuje pełnowartościowych posiłków z dużą ilością warzyw dostarczających mu magnezu, żelaza oraz witaminy B12. Można bezkarnie jeść wszystkie warzywa, urozmaicać je owocami oraz orzechami, które są idealną przekąską do poprawy jakości procesów umysłowych.
Ucz się języków
Nauka języka obcego może zaprocentować nie tylko w życiu osobistym i zawodowym, ale także jako doskonałe ćwiczenie dla mózgu. Zapamiętywanie słówek, zagadnienia związane z gramatyką, wszystko to pobudza mózg do działania i konieczności zapamiętywania. Patrząc na to, że nauka języka to przede wszystkim powtarzanie tego, co już się wie oraz dodawanie do tego nowych informacji, mózg ma okazję ciągle ćwiczyć. Z tego powodu warto uczyć się języka nie tylko na lekcjach w szkole, ale i samodzielnie w domu.
Gry logiczne
Niektórzy z niechęcią patrzą na gry logiczne, jednak powinni zaprzestać niechęci i nieufności. Gry logiczne wszelkiego rodzaju, od magicznych kostek przez łamigłówki i gry grupowe, uelastyczniają procesy myślowe. Wymagają podejścia do tematu w różny sposób, do rozwiązywania problemów, co odrywa umysł od wykonywania wszystkich działań automatycznie, a tak dzieje się, jeżeli dzień w dzień robimy to samo. Umysł działa lepiej, dobrze zapamiętuje oraz ma większe zdolności koncentracji, jeżeli jest ćwiczony. Rezultaty dbania o niego widać bardzo szybko, więc nie trzeba czekać na efekty pół roku. Co więcej, jeżeli ktoś nie przepada za grami logicznymi, może rozwiązywać krzyżówki, które są spokojnym, lecz skutecznym ćwiczeniem.