Jak uszczelnić okna na zimę?
Jak uszczelnić okna na zimę?
Choć zimy w tym roku co niektórym brakuje, to jednak już przy temperaturze zerowej i kilku stopni poniżej zera musimy zadbać zarówno o ubranie się na tak zwaną cebulkę, jak i o to, by w naszych domach było ciepło. Tylko dzięki temu unikniemy niechcianego przeziębienia, które może ciągnąć się potem tygodniami. Z tychże powodów powinniśmy także pomyśleć o uszczelnieniu okien, aby nie wlatywało przez nie zimno i byśmy stale nie musieli podkręcać ogrzewania albo co chwilę dokładać do pieca. Są sposoby na to, by często w bardzo łatwy sposób uszczelnić okienne ramy. Poniżej je znajdziesz. Skorzystaj z nich i nie płać wysokich rachunków za ciepło w twoim domu czy mieszkaniu.
Pamiętaj, aby dobrze przygotować się do uszczelniania okien. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, nie rób tego na własną rękę, ponieważ możesz je zniszczyć. Najlepiej jest wtedy zasięgnąć porady u fachowca.
Czasem nie ma innego wyjścia i należy wymienić stare, nieszczelne okna. Choć to duża inwestycja, to pamiętaj, że jeśli tego nie zrobisz, będziesz dopłacał do ogrzewania.
Uszczelki samoprzylepne
Jeśli chcesz samodzielnie i szybko uszczelnić okna, to zdecydowanie najlepszym na to sposobem będą uszczelki samoprzylepne. Są one szeroko dostępne, powinieneś je dostać w każdym, nawet średnio zaopatrzonym sklepie budowlanym. Ich montaż jest bardzo łatwy, ponieważ posiadają klej, a więc wystarczy je tylko dobrze przykleić. Nie zapomnij jednak, żeby najpierw dobrać odpowiedni rozmiar uszczelki. Nie możesz wybrać pierwszej z brzegu, gdyż może ona nie pasować do twoich okien i z uszczelniania nici. Pamiętaj także, że nie jest to długofalowe rozwiązanie.
Silikon
Kolejnym łatwym i często stosowanym sposobem jest użycie silikonu. Jego nałożenie nie sprawi ci naprawdę żadnej trudności. Stosuje się go w miejscu, gdzie szyba spotyka się z ramą okna. Dzięki silikonowi szczelność okna wzrośnie kilkukrotnie, a więc nie będziesz musiał się już martwić przez kilka miesięcy o wychłodzone pomieszczenia w domu. Pamiętaj tylko, aby silikon nałożyć bardzo dokładnie i wszędzie. Możesz najpierw zrobić kilka prób na przykład na kawałku gazety.
Antyprzeciąg
Doraźnym sposobem jest zastosowanie antyprzeciągu. Co to takiego? Najczęściej jest to podłużna poduszka, często bardzo ozdobna, zwłaszcza jeśli ma służyć w pokoju dziecka, której zadaniem jest zatrzymanie zimnego powietrza lecącego od okna (a także od drzwi). Jest to jednak raczej środek, który ma wspomagać wszystkie inne sposoby uszczelniania, ponieważ sam sobie z tym trudnym zadaniem nie poradzi. Niemniej jednak jest to metoda, aby powstrzymać wlatywanie zimnego powietrza, a na dodatek naprawdę świetna dekoracja, która sprawi, że każdy pokój będzie wyglądał o wiele bardziej przytulnie.