Sposoby na walkę z komarami
Sposoby na walkę z komarami
Komary to zmora lata. Przeszkadzają w urlopie, zmuszają do wcześniejszego skończenia pobytu na świeżym powietrzu, bzyczą denerwująco nad uchem, gryzą i zostawiają po sobie swędzące plamy. Co gorsze, wpadają również do domu przez otwarte w czasie ciepłych dni okna. Aby co roku nie przeżywać ataku komarzyc na własne ciało, dobrze znać sposoby, które pozwolą uchronić się przed ugryzieniami.
Wabik na komary
Niektórzy szczycą się tym, że komary nigdy ich nie gryzą albo zdarza się to sporadycznie. Inni są szczególnie lubiani przez komarzyce. Nie jest to komarzy kaprys, lecz efekt posiadania tego, co przyciąga owady, często nie tylko komary, ale również kleszcze. Przede wszystkim chodzi o składniki potu, zwłaszcza o kwas mlekowy, który jest w nim zawarty. Im dana osoba bardziej się poci i więcej go wydziela, tym jest atrakcyjniejsza dla komarów. Aby zminimalizować chęć komarów do gryzienia, dobrze jest zadbać o odpowiednią higienę osobistą, regularne mycie oraz zmienianie przepoconych ubrań. Kobiety powinny być dodatkowo świadome, że w okresie owulacji i produkcji większej ilości hormonów również są bardziej narażone na ugryzienia.
Odstraszające zioła
Las, trawy, krzewy to naturalne środowisko dla komarów, jednak nie oznacza to, że wszystko, co rośnie wokół nich, jest przez nie lubiane. Można to wykorzystać, żeby odstraszyć komary od wlatywania do domu poprzez postawienie na parapecie nielubianych przez nie kwiatów oraz ziół. Są to przede wszystkim pelargonie, kocimiętka, wanilia, a nawet mięta pieprzowa. Dla komarów ich zapachy są nieznośne, jednak dla człowieka przyjemne. Dodatkowo zapewniają ładny widok na oknie. Innym sposobem jest położenie na parapecie, na talerzyku, plasterków cebuli.
Areozol na komary
Przed wyjściem do lasu, na łąkę, nad jezioro, czyli w miejsca lubiane przez komary, można spryskać się domowej roboty aerozolem, który je odstrasza. Do jego wykonania potrzebne jest 15 ml olejku eterycznego, którego komary nie lubią: cynamonowego, waniliowego, z drzewa herbacianego, eukaliptusowego, 1 filiżanka lub 1/2 szklanki wódki robionej na bazie zboża oraz butelka z atomizerem. Alkohol należy wlać do butelki, następnie dodać olejek i mocno wstrząsnąć, żeby całość połączyła się dokładnie. Takim specyfikiem można spryskać skórę przed wyjściem na dwór, jednak zanim naniesie się roztwór na całe ciało, najlepiej wypróbować go na mniejszej powierzchni, aby upewnić się, że nie wywoła alergii.
Środki ze sklepu
Poza domowymi środkami odstraszającymi komary można zdecydować się również na sklepowe specyfiki. Jeżeli wyjeżdża się na wakacje, nie powinno ich zabraknąć w torbie. Najlepiej zaopatrzyć się w takie, które można nanieść na ciało oraz takie, które będą odstraszać owady od miejsca, w którym się siedzi. W przypadku kremów lub aerozoli używanych na ciało powinny to być środki przebadane dermatologicznie i nie powodujące alergii. Bardzo skutecznie i chętnie używane w domach są wkłady do kontaktu, które wydzielają nieprzyjemny dla komarów zapach, dla człowieka nieszkodliwy, a nawet ładny.