Właściwe sposoby ochrony skóry przed czerniakiem
Właściwe sposoby ochrony skóry przed czerniakiem
Zanim słońce zacznie świecić mocniej i kusić do wystawiania skóry na działanie promieni, warto przypomnieć zasady zabezpieczania się przed czerniakiem. Czerniak to nowotwór skóry, jeden z najbardziej złośliwych i często rozpoznawanych za późno. Aby uniknąć przykrej diagnozy oraz długotrwałego leczenia, najlepiej przedsięwziąć niezbędne środki w celu zapobiegnięcia chorobie.
Co sprzyja czerniakowi?
Geny są jednym z najważniejszych czynników sprzyjających rozwojowi czerniaka, ponieważ odpowiadają za 10% przypadków zachorowań. Jeśli w rodzinie wystąpiła choroba, warto wspomnieć o tym lekarzowi podczas badania, aby sprawdził, czy żadne znamię ani pieprzyk nie wyglądają podejrzanie.Poza genami do rozwoju czerniaka przyczynia się także promieniowanie ultrafioletowe. Wpływa ono bardzo niekorzystnie dla skórę, zwłaszcza w nadmiarze, dlatego konieczne jest dobre chronienie skóry przed szkodliwym wpływem.
Krem z filtrem
Pierwszym rodzajem ochrony jest używanie kremów z filtrem, przynajmniej z SPF 15. Im jaśniejsza skóra lub im gorzej znosi opaleniznę, tym wyższego filtru wymaga. Na szczęście w sklepach i aptekach jest możliwe zakupienie kremów z filtrem nawet SPF 50. Należy używać go przed każdym wyjściem na słońce.
Opalanie z umiarem
Najlepiej przed szkodliwym promieniowaniem chroni cień oraz lekkie ubrania zasłaniające większą powierzchnię ciała. Jednak jak wiadomo, trudno cały czas siedzieć w cieniu i ani razu wiosną lub latem nie wyjść na spacer w pełnym słońcu lub nie poleżeć na plaży. Nie trzeba się obawiać, wychodzenie na słońce to nie radykalny zakaz, po prostu trzeba z jego ciepła korzystać rozsądnie i z umiarem. Leżenie na plaży przez kilka godzin, obracając się z boku na bok, bez przerw oraz w największy skwar naraża skórę na nieodwracalne uszkodzenia. Zwiększa tym samym ryzyko pojawienia się czerniaka oraz powstania opalenizny, która nie wygląda estetycznie.
Obserwacja skóry
Skórę należy również samodzielnie obserwować. Jeśli widoczne są zmiany skórne, których wcześniej nie było, rozrastające się pieprzyki albo znamiona, wówczas należy być czujnym. Jeśli zmiana nie zanika, a wręcz przeciwnie, powiększa się, wtedy konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa, który sprawdzi, czy ma ona znamiona zmiany nowotworowej.
Ostrożnie z pieprzykami
Poza znamionami lub zmianami powstałymi podczas opalania albo po nim, należy zwracać baczną uwagę na pieprzyki. Dotyczy to przede wszystkim dużych, ciemnych pieprzyków, które mogą rozrastać się albo wybrzuszać. Jeżeli dotąd płaski pieprzyk zaczyna zmieniać kształt lub przypominać narośl, wtedy tak jak w przypadku niepokojących znamion niezbędna jest konsultacja lekarska. Lekarz zbada pieprzyk, a w razie konieczności pobierze próbki, żeby sprawdzić, czy nie jest to zmiana nowotworowa. Im szybciej wykryje się czerniaka, tym większe szanse na wyleczenie choroby.