W jaki sposób zatrudnić fachowca do remontu?
W jaki sposób zatrudnić fachowca do remontu?
Remont domu to rzecz, na którą czekamy jednocześnie z utęsknieniem i przerażeniem. Z jednej strony chcielibyśmy już odświeżyć nasze gniazdko, by czuć się w nim jeszcze lepiej i nie przejmować się już brudnymi ścianami oraz niefunkcjonalnie położonymi gniazdkami. Z drugiej zaś strony ciąży nad nami widmo wszechogarniającego brudu i kurzu, który będzie towarzyszył pracom remontowym. Naszą głowę zaprzątają też wydatki oraz to, jaki będzie efekt końcowy. Jeśli robimy remont własnoręcznie, ewentualne pretensje możemy mieć jedynie do siebie. Co jednak zrobić, gdy fachowiec pozostawi nas z niechlujnie wykonaną pracą, zabierze pieniądze i tyle go zobaczymy? Jak się zabezpieczyć przed bumelanctwem? Oto kilka porad, o których warto pamiętać przed wyborem właściwej ekipy remontowej.
Sprawdź informacje o fachowcu w Internecie
Jeśli zamierzasz wynająć daną firmę nawet do prostych czynności takich jak malowanie ścian, sprawdź opinie o niej w internecie. Lepiej jest się uczyć na cudzych błędach i nie powtarzać ich we własnym mieszkaniu. Poczytaj o terminowości, jakości prac oraz o szeroko rozumianej uczciwości wykonawcy. Wiele firm ukrywa sporo dodatkowych kosztów, które wychodzą na jaw dopiero w trakcie remontu, gdy już nie masz ochoty na szukanie kolejnej ekipy. Zabezpiecz się przed tym. Jeśli widzisz jakieś niepochlebne opinie o firmie, postaraj się skontaktować z użytkownikiem, który je wygłosił. Być może dowiesz się czegoś więcej i będziesz wiedział, na co uważać. Oczywiście nie wszystkie negatywne głosy rzeczywiście są wiążące, ale lepiej dmuchać na zimne.
Spiszcie umowę
Niech wszystkie czynności, które mają zostać wykonane, zostaną ujęte w szczegółowej umowie. Unikniesz tym samym nieplanowanych wydatków. Fachowcy często wykorzystują niewiedzę inwestorów i wykonują dodatkowe prace, które w rzeczywistości nie były potrzebne, lecz podnoszą ostateczną cenę usługi. Spisz listę czynności, które mają zostać wykonane i jeśli pojawią się jakieś dodatkowe okoliczności, zróbcie aneks do umowy. W umowie określ również koszt poszczególnych prac, termin wykonania oraz oczywiście dokładne dane osobowe, zarówno twoje, jak i fachowca. Pomyśl o ewentualnych karach za nieterminowość lub wadliwe wykonanie remontu.
Sprawdź efekty prac
Po skończeniu remontu obejrzyj efekt końcowy. Nie musisz oczywiście doszukiwać się mikroskopijnych dziurek, które i tak znajdą się za szafą, ale jeśli widzisz niechlujnie wykonane rzeczy, krzywo położone tapety albo podnoszące się panele, nie bój się wyrazić swojej dezaprobaty. Powołaj się na umowę i zażądaj poprawienia usługi. Pamiętaj, że fachowiec to też człowiek i mógł po prostu parę spraw przeoczyć. Nie strasz go karami umownymi ani sądem, tylko porozmawiaj z nim spokojnie i powiedz, nad czym wypadałoby jeszcze popracować. Nie pastw się nad fachowcem, bo gdy będzie chciał, to odpłaci ci się pięknym za nadobne. Lepiej jest załatwić sprawę polubownie. Jeśli to nie poskutkuje, przejdź do egzekucji swoich praw.