Zasady picia absyntu
Zasady picia absyntu
Absynt to legenda alkoholu. Zwany jest Zieloną Wróżką i kojarzy się przede wszystkim z artystami, głównie z artystyczną bohemą francuską z przełomu XIX i XX wieku. Pijany był także przez polskich literatów, malarzy, muzyków. Nie raz powodował uzależnienia. Obecnie nadal budzi duże zainteresowanie, jednak nie każdy odnajduje w nim wymarzone walory smakowe. Często dzieje się tak nie ze względu na kiepską jakość trunku, lecz jego nieodpowiednie przygotowanie. Zanim przejdzie się do picia, lepiej poznać kilka zasad dotyczących degustowania absyntu.
Czym jest absynt?
Absynt jest sklasyfikowany jako rodzaj wódki smakowej. Nazywanie go nalewką, co czasami się zdarza, jest błędem. Napój powstaje poprzez destylowanie różnego rodzaju ziół, przede wszystkim kwiatów i liści piołunu, anyżu, kopru włoskiego oraz innych dodatków. Przez wzgląd na składniki, które go tworzą, lub w wyniku dodawanych barwników ma zieloną barwę. Dodatek anyżu sprawia, że alkohol ma nieco gorzki smak, dlatego bywa pijany z dodatkiem cukru.Zwany jest Zieloną Wróżką ze względu na działanie psychoaktywne, wynikające z tujonu, który w sobie zawiera. Z tego powodu przypisuje mu się wywoływanie halucynacji, choć oczywiście nie doświadcza się ich po 1 kieliszku, lecz po znacznie większej ilości absyntu.
Kult absyntu
Z absyntem wiąże się wiele opowieści oraz historii, często ze znanymi postaciami kultury oraz sztuki w rolach głównych. Z tego powodu samo picie absyntu urosło do miana kultowego. Delektowanie się nim było związane z określonym rytuałem, przyrządami i sposobem przygotowania. Chcąc poznać prawdziwy smak tego trunku, warto trzymać się dawnych zasad, żeby w pełni odczuć smak i aromat napoju. W zależności od chęci, można pijać absynt według jednego z 3 rytuałów: ognia, powietrza albo wody.
Rytuał ognia
Rytuał ognia związany jest z piciem absyntu z dodatkiem cukru. Do jego wykonania potrzebny jest kieliszek lub szklanka, cukier – może być 1 kostka – woda mineralna i łyżeczka. Nad kieliszkiem ustawić łyżeczkę, na łyżeczce powinien znajdować się cukier. Absynt należy wlewać powoli przez cukier, dzięki czemu nasiąknie od alkoholem. Po wlaniu trunku do naczynia cukier podpalić. Gdy spalanie będzie miało się ku końcowi, przelać cukier wodą mineralną i dodać do go absyntu. Zamieszać i wypić od razu, duszkiem.
Rytuał powietrza
Skorzystanie z rytuału powietrza wymaga szklanki, absyntu, cukru, wody i srebrnej łyżki. Na łyżce podgrzewa się cukier z wodą do momentu, aż stworzą syrop. Następnie przelewa się go do szklanki i dodaje tyle absyntu, ile wcześniej użyło się wody. Absynt należy wlewać do naczynia bardzo powoli, po czym podpalić, pozwolić płomieniowi trwać przez chwilę i zdmuchnąć go, a sam napój od razu wypić.
Rytuał wody
Do rytuału wody niezbędna jest, poza absyntem i cukrem, łyżeczka z dziurkami. Wielbiciele absyntu posiadają specjalne, nieraz bardzo ozdobne łyżeczki, które opiera się o szklankę albo kieliszek z absyntem. Na niej kładzie się kostkę cukru, przez którą przelewa się wodę. Cukier powinien ściekać do alkoholu jako syrop. Po rozpuszczeniu się całej kostki cukru napój zamieszać i popijać powoli.