Co szkodzi twojej skórze?
Co szkodzi twojej skórze?
Dbanie o skórę to nie tylko mycie jej dwa razy dziennie. Jest ona bardzo wrażliwa zarówno na czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne, więc dbanie o nią wymaga większego wysiłku. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, co ma negatywny wpływ na cerę, i starać się tego unikać lub zminimalizować niekorzystne działanie.
Brak ochrony przeciwsłonecznej
Kremy chroniące przed działaniem promieni słonecznych powinny być stosowane nie tylko latem, ale w czasie każdej pory roku. Skóra, zwłaszcza na twarzy, jest bardzo wrażliwa na warunki atmosferyczne, zarówno na zimno, jak i ciepło. Promienie UV mają bardzo negatywny wpływ na skórę – wysuszają ją i powodują, że starzeje się szybciej. Z tego powodu przed wyjściem z domu powinno się smarować twarz kremem do opalania o wartości SPF 30. Tworzy on barierę ochronną między skórą a promieniowaniem UV, dzięki czemu skóra nie jest podrażniona.
Złe dobrane kosmetyki
Nieodpowiednie kosmetyki mogą w znacznym stopniu zaszkodzić skórze. Używanie kremów na wypryski przy skórze suchej czy toników do przetłuszczającej się skóry przy posiadaniu skóry wrażliwej, może doprowadzić do pogorszenia się jej stanu, a nawet zniszczenia. Aby mieć pewność, że skóra jest odpowiednio zadbana i odżywiona, należy poznać swoją cerę i stosować tylko kosmetyki do niej przeznaczone. Działanie kremów, toników i balsamów jest profilowane, znajdują się w nich substancje, które mogą powodować alergie lub pojawienie się wyprysków, jeżeli nie stosuje ich osoba, dla której są przeznaczone. Wiele sklepów prowadzi akcje pozwalające na miejscu określić swój tym skóry i dobrać zestaw kosmetyczny przy pomocy specjalisty.
Palenie papierosów
Palenie papierosów jest kolejnym elementem destrukcyjnym dla skóry. Wprowadzanie do organizmu nikotyny oraz substancji smolistych znajdujących się w papierosach prowadzi do niszczenia komórek skóry, jej wysuszenia, niezdrowego kolorytu (skóra staje się bardziej ziemista) oraz szybszego pojawiania się zmarszczek. Aktywne palenie papierosów sprawia, że można wyglądać o kilka lat starzej, niż ma się faktycznie lat. Co więcej, równie niekorzystne dla skóry jest przebywanie w zadymionym pomieszczeniu oraz tzw. bierne palenie.
Brak peelingów
Codzienne robienie peelingów nie jest korzystne dla skóry, jednak ich całkowity brak również może zaszkodzić. Peeling usuwa martwy naskórek oraz oczyszcza pory z zalegającego w nich łoju. Dzięki temu skóra może lepiej oddychać i regenerować się. Jest bardziej odświeżona i charakteryzuje się ładnym kolorytem. Całkowite zapomnienie o peelingu działa więc niekorzystnie na jej wygląd.
Za mało wody
Żeby zachować elastyczność, jędrność i ładny kolor, skóra potrzebuje wody. Jej odpowiednia ilość w organizmie nawilża skórę oraz oczyszcza całe ciało z toksyn, co jest równoznaczne z brakiem w ciele substancji, które mogą być przyczyną wyprysków. Brak picia lub przyjmowanie zbyt małej ilości płynów odbija się negatywnie na wyglądzie cery. Staje się ona wysuszona, szara i skłonna do wyprysków ropnych i zaskórników.