Skuteczne ćwiczenia na zdrowe serce
Skuteczne ćwiczenia na zdrowe serce
Zdrową dietę, jako klucz do zachowania dobrego zdrowia, podkreśla się bardzo często. O ruchu wspomina się również, jednak znacznie rzadziej. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że dla zachowania serca w poprawnym stanie nie wystarczy samo jedzenie. Niezbędne jest wzmacnianie mięśnia sercowego, a to można osiągnąć tylko dzięki wykonywanym codziennie ćwiczeniom.
Jak zacząć?
Rozpoczęcie treningu jest zazwyczaj najtrudniejszym etapem. Nie wiadomo, od czego zacząć ani jakie ćwiczenia wykonać, żeby poprawić ogólny stan zdrowia. Wiele zależy od stanu serca w momencie rozpoczynania ćwiczeń. Jeżeli serce nie choruje i chce się, żeby takie pozostało, trzeba wybrać inne ćwiczenia niż gdy już choruje się z jego powodu. W razie wątpliwości, co będzie najbezpieczniejsze, warto skonsultować się z lekarzem. Jest on w stanie polecić odpowiednie ćwiczenia bądź ułożyć dobry zestaw.
Ćwiczenia w 2 minuty
W ćwiczeniach ważna jest regularność ich wykonywania oraz czas, jaki można na nie poświęcić. Nie zawsze ma się możliwość odbywania pełnego, prawie godzinnego treningu, jednak nic straconego. Wystarczą 2 minuty dziennie, żeby wzmocnić serce. Co więcej, polecane ćwiczenie jest codzienną czynnością. Związane jest ono z wchodzeniem po schodach. Zamiast decydować się na jazdę windą, lepiej wybrać schody. Wchodzenie nie tylko rozciąga mięśnie, ale również wzmacnia pracę serca. Można wykonywać to ćwiczenie po powrocie z pracy albo wychodzić na klatkę schodową i przez 2 minuty uprawiać intensywną wspinaczkę. Dzięki niej już po 2 tygodniach zniknie zadyszka, a po 4 zmniejszy się ilość złego cholesterolu we krwi.
Ćwiczenia w 10 minut
Możliwość poświęcenia na ćwiczenia 10 minut dziennie daje dodatkowe, większe możliwości. W takim czasie można wykonać kilka ćwiczeń, które szczególnie dobrze odbiją się na sercu. Pierwszym z nich jest skakanie na skakance. Ze względu na to, że jest to zajęcie lubiane przez wiele osób, bywa bardziej przyjemnością niż wymuszoną aktywnością fizyczną. Wystarczy luźny strój, trampki oraz skakanka i podskakiwanie – w swoim tempie i swoim sposobem. Drugim ćwiczeniem jest bieganie w miejscu. Po znalezieniu swojego rytmu można robić to nawet dłużej niż 10 minut. Podobnie jak przy skakance można wykonywać to ćwiczenie w swoim tempie.
Ćwiczenia w 30 minut
W 30 minut można pozwolić sobie na więcej, jednak aktywność fizyczna w takim czasie wcale nie musi być forsująca. Jeżeli ktoś nie ćwiczył wcześniej, nagłe rozpoczęcie biegów lub męczących zestawów ćwiczeń bardziej mu zaszkodzi, niż pomoże. Jednak 30 minut można wykorzystać na intensywny spacer – codziennie lub przynajmniej 2 – 3 razy w tygodniu. Dobrze jest wykonywać je po posiłku, po obiedzie lub kolacji, ponieważ zapobiega to kurczeniu się naczyń krwionośnych i tym samym zmniejsza obciążenie serca. Do tego spacerowanie wzmacnia mięsień sercowy, stymulując go do mocnych uderzeń i szybszego pompowania krwi do całego ciała.