Gdzie można otrzymać pomoc lekarską w weekendy i święta?
Gdzie można otrzymać pomoc lekarską w weekendy i święta?
Nie można przewidzieć, kiedy pomoc lekarska będzie potrzebna. Zdarza się, że jest niezbędna w najmniej oczekiwanym momencie, nawet w weekendy oraz święta. Przychodnie najbliżej domu są wówczas zamknięte, co może doprowadzić do chwilowego ataku paniki: dokąd się udać? Jeśli nie wiesz, co robić w sytuacji kryzysowej, zapoznaj się z poniższym artykułem.
Otwarte placówki medyczne
W dobie Internetu odnalezienie placówek medycznych działających w święta, niedziele i soboty jest łatwiejsze, jednak nie każdy biegle korzysta z sieci internetowej. Wykaz placówek medycznych, ich adresy oraz telefony dostępne są w najbliższej Poradni Opieki Zdrowotnej, tzw. POZ. Powinny być umieszczone na kartce, czytelne, a przede wszystkim wywieszone na zewnętrznej szybie przychodni, aby można było z nich skorzystać nawet w porze zamknięcia placówki. Dodatkowe miejsca, w których dostępne są niezbędne informacje, to wspomniane już strony internetowe przychodni, szpitali oraz oddziałów NFZ. Zawierają one wykazy czynnych placówek wraz z godzinami przyjmowania.
Godziny urzędowania
Placówki wymienione w przychodni oraz na stronach internetowych działają zazwyczaj w godzinach od 18:00 do 8:00. Jednak w dni ustawowo wolne od pracy, czyli niedziele i święta, działają całodobowo w ramach udzielania pomocy medycznej. W takie dni udzielane są również porady telefoniczne lub wezwania telefoniczne do pomocy w domu, jeżeli sytuacja wymaga takich działań.
Wizyty domowe
Pomoc placówek medycznych dyżurujących w niedziele i święta ma bardzo szeroki zakres, w który wchodzą wizyty domowe. Nie oznacza to jednak, że można zadzwonić i ot tak, zamówić sobie wizytę lekarza. Każda wizyta domowa to efekt decyzji lekarza i musi mieć przy tym uzasadnione podłoże. Do wyjątkowych przypadków należą: duszności, duszności związane z nawracającą chorobą przewlekłą typu astma, gorączka połączona z infekcją dróg oddechowych, biegunka i wymioty bez reakcji na środki lecznicze, nagłe bóle kręgosłupa, bóle głowy, które nie ustępują po zażyciu środków przeciwbólowych. Pomoc udzielana w nagłych wypadkach przez wyznaczone placówki medyczne jest świadczona w ramach podstawowej pomocy medycznej.
Jakie usługi nie są świadczone?
Nie można mylić pomocy w wyjątkowych przypadkach, gdy nie działają przydomowe przychodnie, z usługami świadczonymi codziennie przez lekarzy rodzinnych. W związku z tym nie jest możliwe świadczenie pewnych usług i nie należy zwracać się do takich placówek w celu ich zrealizowania. Dotyczy to przede wszystkim: wypisywania recept na leki brane na co dzień, wizyt kontrolnych, skierowań na badania wydawanych przez lekarzy rodzinnych, zaświadczeń o stanie zdrowia.
Ubezpieczony pacjent
Aby skorzystać z pomocy medycznej w nagłym przypadku, trzeba być ubezpieczonym. Jednak nie ma obowiązku przedstawiania dowodów ubezpieczenia podczas zgłaszania się do lekarza w wybranej placówce świadczącej pomoc w święta i w weekendy. Jest niezbędny jedynie numer PESEL oraz dowód tożsamości. Przy tym konieczne jest pamiętanie, że w razie sytuacji zagrażającej życiu pomoc będzie udzielona niezależnie od tego, czy posiada się ubezpieczenie, czy nie.