Jak latać samolotem, będąc w ciąży?
Jak latać samolotem, będąc w ciąży?
Zwykło się uważać, że kobieta w ciąży i lot samolotem nie są dobrym połączeniem. Dyskusje o tym toczą się często, a większość dyskutujących skłania się do twierdzenia, że w tym szczególnym czasie kobieta powinna wybrać inny środek lokomocji. Okazuje się jednak, że nie jest to konieczne, jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo. Wtedy, przy zachowaniu odpowiednich zasad, można podróżować samolotem.
Zasady w liniach lotniczych
Każda z linii lotniczych ma własny regulamin dotyczący wstępu kobiet ciężarnych na pokład. Nie jest to wynikiem złośliwości w stosunku do pań, lecz chęcią zadbania o zdrowie ich oraz dzieci. Trzeba zdawać sobie sprawę, że długi lot i przebywanie ponad ziemią nie gwarantują w razie problemów specjalistycznej pomocy. Zasady panujące w danych liniach należy sprawdzić jeszcze przed zakupem biletu. LOT nie wpuszcza na pokład kobiet po 32 tygodniu ciąży, Wizz Air po 34 tygodniu, Ryanair i Lutfhansa po 36 tygodniu. W niektórych liniach wymagane jest również zaświadczenie od lekarza, że nie ma żadnych przeciwwskazań do lotu.
Drugi trymestr
Planując wyjazd – w odwiedziny do rodziny lub wakacyjny – warto zaplanować go tak, żeby zmieścić się w II trymestrze ciąży. Czas mdłości, złego samopoczucia, problemów wynikających ze zmian w organizmie mija, a do porodu jest wciąż daleko, dlatego jest to korzystny moment, o ile ciąża przebiega prawidłowo.
Ułatwienie podróży
Dla kobiety w ciąży długie siedzenie w fotelu w jednej pozycji może być bardziej męczące niż dla innych. Z tego powodu niezbędne jest częste poruszanie rękami i nogami, zmiany pozycji, jeżeli jest to możliwe, a co 30 minut wstanie i przejście się kawałek po pokładzie. Gdy lot przebiega spokojnie i prawidłowo, obsługa z pewnością nie będzie miała nic przeciwko takiemu spacerowi. Trzeba również pamiętać o dostarczaniu organizmowi dużej ilości płynów oraz w razie potrzeby, leków rozkurczowych.
Pasy bezpieczeństwa
Pasy bezpieczeństwa w samolocie nie muszą być zapięte przez cały czas, a jedynie w chwilach, kiedy prosi o to obsługa samolotu. W momentach, w których do tego dochodzi, kobieta ciężarna powinna zapiąć go w taki sposób, żeby nie uciskał brzucha.
Blisko toalety
Jeżeli możliwy jest wybór miejsca w samolocie, należy wybrać takie, które znajduje się blisko toalety. W ciąży nacisk na pęcherz jest znacznie większy, więc konieczne jest częste wstawanie do toalety, a przemierzanie całego samolotu co chwilę mogłoby być męczące i nie zawsze komfortowe.