Jak wykorzystać muzykę w leczeniu?
Jak wykorzystać muzykę w leczeniu?
Muzykę można wykorzystać w leczeniu różnych zaburzeń i dysfunkcji. Słuchanie odpowiednio dobranej muzyki, taniec, śpiew czy gra na instrumentach przyspieszają powrót do zdrowia i łagodzą skutki przebytej choroby. Muzyka działa na nasze emocje, umysł oraz ciało. Jeśli zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowanego muzykoterapeutę, który potrafi dobrać odpowiedni rodzaj muzyki dla danego schorzenia, staje się ona wspaniałym narzędziem terapii i rehabilitacji.
Kontakt z profesjonalnym, posiadającym certyfikat muzykoterapeutą można uzyskać dzięki Polskiemu Stowarzyszeniu Muzykoterapeutów (http://arteterapia.pl/polskie-stowarzyszenie-muzykoterapeutow).
Kto może korzystać z muzykoterapii?
Terapia za pomocą muzyki jest dostępna dla każdego. Wiek, niepełnosprawność czy zdolności muzyczne nie mają znaczenia. W terapii najważniejsze jest zaangażowanie uczestników, ich śpiewu, tańca czy gry nie ocenia się w kategoriach artystycznych. Pacjenci po wylewie dzięki sesjom muzykoterapii szybciej odzyskują umiejętność mowy. Muzyka poprawia nastrój chorych po chemioterapii i łagodzi nieprzyjemne objawy. Pomaga w leczeniu bezsenności i ma doskonały wpływ na kobiety w ciąży. Zwiększa wytrzymałość pacjenta w czasie rehabilitacji narządów ruchu. Przedwcześnie urodzone dzieci pod wpływem muzyki szybciej rosną. Muzyka pomaga złagodzić doznanie bólu, wykorzystuje się ją w terapii chorób nowotworowych, w gabinetach stomatologicznych oraz podczas porodu. Przeciwwskazania są rzadkie, obejmują jedynie osoby cierpiące na ostre psychozy albo ataki epilepsji wywoływane przez dźwięki muzyki.
Jak działa muzyka na organizm ludzki?
Oddziaływanie muzyki na nasz organizm jest wszechstronne. Odbieramy ją nie tylko za pomocą słuchu, ale także całym ciałem – jako wibracje (taki sposób percepcji muzyki jest dostępny dla osób głuchych). Muzyka zwiększa wydzielanie endorfin, redukuje stres, poprawia nastrój i samopoczucie. Zmniejsza napięcie mięśni, obniża ciśnienie, łagodzi ból. Wpływa pozytywnie na układ pokarmowy i oddechowy człowieka.
Jakie są efekty muzykoterapii?
Efekt muzykoterapii zależy od rodzaju zastosowanej muzyki. Szybka i pogodna muzyka (folk, hip hop czy rytmy latynoamerykańskie) pobudza, muzyka spokojna i łagodna wycisza. Dzięki terapii można odreagować stres i wyrazić ukryte emocje. Powoduje to poprawę nastroju. Terapia staje się zabawą, dostarcza pozytywnych przeżyć, pomaga pokonać nieśmiałość. Muzykoterapia powoduje korzystne zmiany zarówno w sferze psychiki, jak i umysłu oraz fizjologii pacjenta, a także wpływa na jego relacje społeczne.
Co to jest efekt Mozarta?
Muzyka Mozarta ma bardzo korzystny wpływ na proces uczenia się i zapamiętywania. Dotyczy to osób w różnym wieku, od bardzo małych dzieci począwszy. Utwory barokowe, zwłaszcza zawierające dużo fraz largo, powodują spowolnienia akcji serca i wejście mózgu w stan alfa, typowy dla medytacji i relaksacji. Następuje synchronizacja półkul mózgowych, co ma korzystny wpływ na zdolności intelektualne i pamięć.