Jak odżywiać się zdrowo?
Jak odżywiać się zdrowo?
Bardzo ważne jest, co, ile i o jakich porach jemy. To, co ląduje na naszym talerzu, stanowi podstawowy budulec każdej części naszego organizmu: wpływa na układ kostny, działanie organów wewnętrznych, na nasz wygląd zewnętrzny. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie każdej komórki ciała i wykonywanie podstawowych czynności życiowych. Dlatego tak ważne jest to, z czego składa się nasza codzienna dieta. Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się, na co szczególnie zwracać uwagę, a czego unikać, planując konkretne posiłki.
Zróżnicowanie
Dbaj o to, by Twoje posiłki nie były monotonne, a urozmaicone. Codziennie powinny się w nich znaleźć zarówno produkty pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Jeśli chodzi o artykuły roślinne, mogą to być zarówno świeże owoce czy warzywa, jak i kasze, ryż, mąka czy soki. W przypadku produktów odzwierzęcych nie musi to być oczywiście jedynie mięso (w postaci szynki czy kotletów), ale również jaja, ryby, sery, mleko. Ważne jest to, by nie nastawić się jedynie na jeden rodzaj spożywanych produktów. Posiłki powinny być także bogate w witaminy i sole mineralne. Pamiętajmy także o piciu odpowiedniej ilości płynów (około dwóch litrów dziennie – w tym woda mineralna) i regularnym spożywaniu pięciu posiłków dziennie. Oprócz tego, co jemy, ważne jest także, w jakiej atmosferze się to odbywa: nie jedzmy w pośpiechu, dokładnie przeżuwajmy każdy kęs.
Cukry z umiarem!
Cukry, które spożywamy w produktach takich jak kasze i makarony, ryż, ziemniaki czy pieczywo, są nam bardzo potrzebne i pozytywnie wpływają na nasz organizm – dostarczają mu bowiem energii. Jednakże musimy uważać z nadmiernym spożywaniem cukrów zawartych w słodyczach i słodkich napojach. Mogą one przyczyniać się nie tylko do nadwagi i otyłości, ale także sprzyjać próchnicy zębów. Ze słodkościami powinny także uważać osoby skarżące się na nadciśnienie czy trądzik.
Tłuszcze
Jakie tłuszcze możemy dostarczać naszemu organizmowi? Oczywiście zarówno roślinne, jak i zwierzęce. Jedne i drugie dostarczają naszemu organizmowi energii, ułatwiają również wchłanianie wielu witamin i mikroelementów. Są również odkładane i gromadzone pod skórą jako zapas, który organizm wykorzystuje codziennie, gdy nie wystarcza mu dostarczanej przez nas energii (wówczas chudniemy). Jednakże nadmiar tłuszczów – szczególnie zwierzęcych – zwiększa ryzyko wystąpienia nadwagi, otyłości lub chorób serca. Wyjątkiem są jedynie te tłuszcze, które zawarte są w rybach.
Białko
Kolejnym ważnym składnikiem naszego pożywienia jest białko. To zawarte np. w mięsie, jajach, mleku, jogurtach, fasoli czy serach stanowi podstawowy budulec organizmu, a także transportuje różne substancje. Bardzo ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości białka, gdyż jego niedobory mogą prowadzić do poważnych konsekwencji (zaburzanie wzrostu u dzieci czy regeneracji komórek organizmu u dorosłych).