Jak przetrwać rozwód?
Jak przetrwać rozwód?
Rozwód to bardzo trudna i delikatna kwestia. Dotyczy zarówno dwójki ludzi – małżeństwa, które postanowiło się rozstać – jak i całej rodziny (a w szczególności dzieci). Każda para nieco inaczej przechodzi tę procedurę. Jedni rozstają się w miarę pokojowo (choć samo rozstanie jest dla nich bardzo trudne), inni przy okazji każdej kolejnej sprawy rozwodowej rozpętują wojnę o najdrobniejszy szczegół. Co zrobić, by rozwód przebiegł najbardziej łagodnie, jak to tylko możliwe? Przeczytaj poniższe wskazówki.
Na początek – mediator
Zanim pójdziecie do prawnika, skorzystajcie z usług mediatora rozwodowego. Sprawy, które od razu trafiają do sądu, często kończą się całkowitym zerwaniem i tak już nadszarpniętej relacji. A chodzi Wam przecież nie o to, by rozstać się w wojnie, ale by zakończyć związek w najbardziej pokojowy sposób. Mediator umożliwi Wam dogadanie się w wielu kwestiach formalnych: podziale majątku, ustaleniu opieki nad dziećmi. Pamiętaj, że mediator rodzinny to osoba postronna, która patrzy na Wasz układ z zewnątrz. Takie neutralne spojrzenie na sprawę pozwoli mu sprawiedliwie ocenić relacje między Tobą a Twoim partnerem. Ponadto mediator potrafi prowadzić rozmowę w tak umiejętny sposób, abyście w pełni skupili się na problemie, jaki macie rozwiązać, a nie na wzajemnym obrzucaniu się oskarżeniami.
Kiedy iść do prawnika?
Kiedy mediator nie pomaga, musisz udać się do prawnika. Czasami dogadanie się z drugą stroną konfliktu nie jest możliwe, szczególnie jeśli wchodzą w grę kwestie podziału majątku czy opieki nad dzieckiem. Jeśli Twój partner ma zbyt wygórowane oczekiwania i stwierdzisz, że niemożliwe jest przekonanie go do swoich racji drogą mediacji, najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu wynajęcie prawnika.
Odpowiednie nastawienie
Bardzo ważne jest Twoje nastawienie do sprawy, to, w jaki sposób będziesz się zachowywała podczas rozpraw sądowych czy spotkań u mediatora. Pamiętaj, że rozwód zamyka pewien etap w Twoim życiu, ale otwiera nowy. Świat się nie kończy. Musisz rozegrać wszystko tak, by móc odnaleźć się w nowym życiu i przede wszystkim – by jak najmniej na waszym rozstaniu ucierpiały dzieci.
Po rozwodzie
Musisz być świadoma tego, że o ile to możliwe i jeśli zezwolił na to sąd – dzieci muszą mieć umożliwiony kontakt z drugim rodzicem. Nie buntuj ich ani nie izoluj, nie używaj szantaży emocjonalnych. Twoje pociechy mają prawo do kontaktów zarówno z Tobą, jak i z Twoim byłym partnerem, więc szanuj tę decyzję. Ustalcie jasne zasady, jakimi będziecie się kierowali: kiedy i w jaki sposób oddajesz potomstwo pod opiekę byłego męża, kiedy je odbierasz. Starajcie się także podczas tych spotkań nie kłócić się i nie obrzucać wzajemnie pretensjami, ponieważ są to rozmowy, których nie powinny słyszeć dzieci.