Jak rozpoznać kłamcę?
Jak rozpoznać kłamcę?
Każdemu z nas zdarza się czasami skłamać. Bywa, że robimy to w dobrej wierze albo nasze kłamstwo należy do grupy tak zwanych white lies, czyli niewinnych kłamstewek, nie wyrządzających nikomu krzywdy. Są jednak takie sytuacje, kiedy zależy nam na usłyszeniu prawdy i podczas rozmowy próbujemy poznać prawdziwe myśli drugiej osoby. Jeśli chcesz nauczyć się, jak rozpoznawać, kiedy ktoś kłamie, przeczytaj poniższe porady.
Pamiętaj, żeby na podstawie jednego gestu nie oskarżać nikogo o kłamstwo. Unikać spojrzeń prosto w oczy mogą również osoby nieśmiałe czy wstydzące się czegoś.A nawet jeśli ktoś cię okłamał, wysłuchaj go do końca. Może miał ku temu powody, które będziesz potrafił zrozumieć.
Mowa ciała
Bardzo skutecznym sposobem na wykrycie, czy nasz rozmówca kłamie, jest obserwowanie jego mowy ciała. Obserwacja taka może pomóc nam zwłaszcza w przypadku, kiedy druga osoba nie jest wprawionym kłamcą i mimowolnie zdradza swoje zdenerwowanie. Jeśli rozmówca zbyt mocno gestykuluje i głośno podkreśla wypowiadane słowa, to znaczy, że chce cię przekonać do swojego zaangażowania i jednocześnie ukryć właściwą treść. Gesty mają odwrócić twoją uwagę, a kręcenie się, głaskanie po szyi czy zabawa włosami zdradzają zdenerwowanie. Wszystkie powtarzane ruchy wykonywane dłońmi mogą wskazywać, że kłamca próbuje się w ten sposób odprężyć, by swobodniej kłamać.
Czy te oczy mogą kłamać?
Również po wzroku naszego rozmówcy możemy poznać, czy jest on z nami szczery. Kłamcy rzadko patrzą prosto w oczy. Raczej uciekają wzrokiem, aby nie zdradzić się ze swoim kręceniem. Mogą również patrzeć w górny lewy róg. Oznacza to, że taka osoba uruchamia wyobraźnię, która jak nic innego potrzebna jest do swobodnego kłamania.
Bądź uważnym słuchaczem
Osoba, która zmyśla, bardzo często nie potrafi odpowiedzieć na pytanie prostym „tak” lub „nie”. Stara się raczej opowiedzieć jakąś historię, która uwiarygodni jej narrację. Wypytuj więc swojego rozmówcę o wszelkie szczegóły, nawet takie najprostsze, jak pogoda, godzina czy w co był ubrany. Potem za kilka dni powtórz tę procedurę. Osoba, która kłamała, nie będzie w stanie przypomnieć sobie tych szczegółów, które ci wcześniej podała.
Usprawiedliwianie
Osoba, która bardzo mocno trzyma się swojego zdania i z całym przekonaniem go broni, rzadko okazuje się kłamcą. Jeśli natomiast twój rozmówca szuka wymówek, usprawiedliwia się i czeka na twoje poparcie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że kłamie.
Bezpodstawne oskarżenie
Osoby, które notorycznie kłamią, po pewnym czasie stają się dużo bardziej wyczulone, wręcz nadwrażliwe na kłamstwo. Kłamcy mierzą ludzi własną miarą, dlatego też wydaje im się, że wszyscy dookoła są nieszczerzy. Jeśli ktoś regularnie bezpodstawnie cię o to oskarża, jest to sygnał, że sam może być chorobliwym kłamcą.
Prosto z mostu
Jeśli nie potrafisz dokładnie odczytać mowy ciała, a twoja intuicja podpowiada ci, że coś jest nie tak, zapytaj rozmówcę wprost o to, czy cię okłamuje. Jeśli rzeczywiście nie był z tobą szczery, zmiesza się i być może przyzna do kłamstwa.