Jak zdemaskować kłamcę?

Jak zdemaskować kłamcę?
Kłamca to osoba, która nie radzi sobie z pewnymi sytuacjami, problemami czy relacjami, a kłamstwo wykorzystuje jako formę ich chwilowego rozwiązania. Ma ono jednak, jak wiadomo, krótkie nogi, a emocje towarzyszące kłamaniu łatwo jest rozpoznać. Po drugie, każde kłamstwo rodzi niestety kolejne. Dlatego warto pokusić się o rzetelne rozwiązywanie problemów i unikanie oszustw. W ten sposób nie dajemy innym przyzwolenia na traktowanie nas jako niewiarygodnych.
Mowa ciała
Kłamczucha zdradzi przede wszystkim mowa jego ciała oraz mimika twarzy. Przestępujący z nogi na nogę kłamca, unikający naszego wzroku, gryzący usta i kierujący swe ciało ku wyjściu właśnie się zdemaskował. Bardziej wyrachowany będzie zapewne chciał zapanować nad ciałem, przyjmie wtedy dość sztywną i nienaturalną pozycję. Utkwione w nas oczy kłamcy niczym radary sprawdzają, czy Ty czegoś się domyślasz, i niech nie sugerują Ci, że jest zainteresowany rozmową z Tobą. Drapanie, stukanie, nerwowe poprawianie włosów oraz częstsze mruganie dodatkowo będą przemawiały za kłamstwem.
Nieścisłości i niedomówienia
Kłamliwe opowieści prędzej czy później wychodzą na jaw. Są one nieco odmienne od tych prawdziwych pod kątem ich barwności. Kłamca z reguły tworzy na poczekaniu, więc łatwo jest podciąć mu nogi szczegółowymi pytaniami. Tym sposobem wyłapać można wiele nieścisłości i niedomówień. Kilka dni po owych barwnych historiach kłamca nie bardzo pamięta elementy, którymi przeinaczył prawdziwe zdarzenie lub utworzył coś całkiem odmiennego. Ma jedynie ogólny zarys tego, co mówił, dlatego nasze zadanie zdemaskowania go jest niezmiernie łatwe. Kilkukrotne pytanie o to samo i za każdym razem usłyszenie nieco innej wersji daje nam 100% pewności o kłamstwie.
Hamuj kłamcę
Kiedy rozmowa zaczyna przybierać nadzwyczajnie nieciekawy charakter i czujesz się źle w roli zmuszonego do zachowania kultury dla rozmówcy słuchacza, skróć swoje i jego męczarnie. Powiedz mu, że czujesz, że on kłamie i przedstaw swoje argumenty. Ludzie, którzy kłamią, zazwyczaj początkowo bronią się, lecz przyparci do muru kapitulują. Pamiętaj, że może również zdarzyć się tak, iż notoryczny kłamczuch obrazi się, by nie dać przysłowiowej plamy. W przypadku wykrywania kłamstw skuteczna okazuje się również intuicja. Najlepiej sprawdza się, gdy kogoś dobrze znamy i wiemy, z kim mamy do czynienia.