Jak się wyciszyć, żeby łatwiej zasnąć?
Jak się wyciszyć, żeby łatwiej zasnąć?
Zdrowy sen jest bardzo ważnym źródłem energii dla naszego organizmu. Nie można go niczym zastąpić – ani kawą, ani coca-colą czy energetycznym batonikiem. Aby efektywnie działać, musimy być wyspani. Jednym z czynników, które utrudniają nam zaśnięcie, jest stres towarzyszący codziennemu życiu. Dlatego bardzo ważne jest, aby się przed snem odpowiednio wyciszyć. Jak można to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.
Nie śpij ze swoimi problemami
Myślenie przed zaśnięciem o różnych trudnych sprawach raczej nie pomaga rozwiązać problemów, natomiast na pewno utrudni ci zaśnięcie, a może nawet spędzisz ze swymi kłopotami całą bezsenną noc? Następnego dnia będziesz wykończona i poirytowana, a problemów jedynie ci przybędzie. To nie jest właściwa strategia. Zamiast spędzać noce na trudnych przemyśleniach, zrób tak: weź arkusz papieru i długopis, usiądź sobie wygodnie. Następnie zapisz wszystkie niezałatwione sprawy i problemy do rozwiązania. Podziel je według rangi oraz terminu. Kiedy już wszystko zanotujesz, spokojnie możesz iść spać. Zajmiesz się tym jutro, na pewno o niczym nie zapomnisz.
Wycisz swój umysł
Zamiast do ostatniej chwili pracować albo oglądać ekscytujący thriller w telewizji, usiądź sobie wygodnie i poczytaj książkę albo posłuchaj spokojnej muzyki. Możesz kupić sobie płytę z muzyką relaksacyjną. Włącz dyskretne światło, zapal świecę aromatyczną albo kadzidełko. Bardzo skuteczną metodą wyciszenia umysłu jest medytacja. Przy problemach ze snem pomocna może być medytacja w pozycji leżącej. Przygotuj się do snu, połóż do łóżka i wejdź w stan medytacji. Nie powinieneś mieć problemów z zaśnięciem.
Rozluźnij ciało
Stresy, które towarzyszą nam na co dzień i w pracy, i w domu, nie dają o sobie tak łatwo zapomnieć. Pozostają z nami w postaci napiętych mięśni. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do tego stanu, że nawet sobie nie uświadamiamy, jak bardzo jesteśmy spięci. Jeśli noc ma być dobrze przespana, trzeba się rozluźnić. Pomóc może któraś z technik relaksacyjnych (istotą relaksu jest rozluźnienie po kolei wszystkich mięśni ciała). Jeśli nie odpowiada ci taki sposób, skorzystaj z usług masażysty albo odpręż się pod prysznicem lub przygotuj sobie relaksującą kąpiel. Ciepła woda (około 37°C), trochę dobrej soli do kąpieli, aromatycznego płynu, ziół albo olejków wywrze na ciebie zbawienny wpływ. A jeśli wyłączysz światło, zapalisz świece, rozsypiesz trochę płatków kwiatów – na pewno zapomnisz o trudach minionego dnia.
Cisza i ciemność
Aby spokojnie zasnąć i spać głębokim, zdrowym snem, potrzebujemy właśnie ciszy i ciemności. Te dwie rzeczy są raczej dla nas nieosiągalne. Oświetlamy starannie budynki, ulice i drogi, a to światło wdziera się do naszych sypialni. Rozwiązaniem mogą być rolety na oknach, ewentualnie specjalna opaska na oczy. Trudniej poradzić sobie z hałasem. Są oczywiście miejsca, gdzie jest cicho, ale nie każdy mieszka w domu gdzieś pod lasem i na ogół dociera do nas mnóstwo różnych dźwięków. Jeśli komuś to przeszkadza, może używać specjalnych wkładek (stoperów) do uszu.