Jak się zabezpieczyć przed ukąszeniami meszek?
Jak się zabezpieczyć przed ukąszeniami meszek?
Meszki, niewielkie owady żyjące w pobliżu rzek i jezior, mogą nam skutecznie popsuć wakacyjny odpoczynek czy weekend za miastem. Samice meszek, podobnie jak samice komarów, aby złożyć jaja, muszą napić się krwi – najchętniej ludzkiej, choć nie gardzą i zwierzęcą. Ponieważ nie atakują pojedynczo, tylko całymi chmarami, i są dość agresywne, nie mamy w starciu z nimi szans. Pokąsane miejsca swędzą i drętwieją, często pojawia się infekcja – a jeśli mamy alergię na jad meszek, następstwa mogą być znacznie poważniejsze. Dlatego trzeba koniecznie zabezpieczyć się przed ukąszeniami tych owadów. Jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.
Dlaczego nie można zbagatelizować pogryzienia przez meszki?
Meszki latają chmarami, atakują ludzi i zwierzęta domowe, wciskają się do nosa, uszu, gardła. W przeciwieństwie do komarów gryzą bardzo boleśnie, rozrywają skórę, pozostawiając wyraźne krwawiące ślady. Ponieważ substancje zawarte w ślinie tych owadów są bardzo toksyczne, szybko pojawia się opuchlizna oraz silny świąd, a czasem wysoka gorączka. Jeśli pokąsane miejsca zostaną rozdrapane, pojawi się stan zapalny, ranki zaczną ropieć, a po wygojeniu pozostaną brzydkie ślady. Może także dojść do wstrząsu anafilaktycznego, jeśli dana osoba jest uczulona na jad meszek.
Co zrobić po pokąsaniu przez meszki?
Ponieważ w przypadku meszek odczyn miejscowy jest bardzo silny, ważne jest załagodzenie swędzenia i zmniejszenie opuchlizny. Przede wszystkim należy przemyć pokąsane przez meszki miejsca. Dobrze jest zastosować zimny okład albo kompres z sody oczyszczonej (łyżka sody rozpuszczona w szklance wody) czy octu (łyżka octu na szklankę wody). Roztworem sody albo octu nasączamy gazę i przykładamy kompres. Można również przygotować kompres z utartej cebuli (cebula działa bakteriobójczo, co jest bardzo ważne w przypadku ukąszeń meszek). Prostym naturalnym sposobem na leczenie ugryzień meszek jest plaster ananasa – likwiduje obrzęk, przyspiesza gojenie i leczy pozostałe po ukąszeniach blizny. Pomocne mogą także okazać się zioła – tymianek czy szałwię należy zaparzyć, a po przestygnięciu użyć naparu do zrobienia okładu. Skuteczne będzie także posmarowanie pokąsanych miejsc żelem na ukąszenia owadów albo przemycie roztworem nadmanganianu potasu. Jeśli mimo naszych starań odczyn zapalny nie ustępuje albo się nasila, trzeba udać się do lekarza, który zastosuje miejscowy antybiotyk.
Jak się chronić przed pokąsaniem przez meszki?
Na ogół zaleca się, aby unikać miejsc, gdzie gromadzą się meszki, co jest o tyle trudne, że są to również dla nas tereny atrakcyjne ze względów rekreacyjnych. Noszenie w upał ubrań z długimi rękawami i nogawkami też niekoniecznie nam odpowiada. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezbronni. Aby uniknąć pokąsania, należy wysmarować się roztworem olejku waniliowego, którego zapachu meszki wyjątkowo nie lubią. Można także użyć olejku lawendowego, goździkowego, miętowego i migdałowego. Warto zastosować repelenty, czyli środki odstraszające. Przed zakupem należy upewnić się, czy dany preparat działa także na meszki. Starym domowym sposobem jest jedzenie czosnku oraz zażywanie witaminy B – pot i skóra zmieniają wtedy swój zapach i meszki powinny nas omijać (nie jest to jednak metoda niezawodna).