Jak wykorzystać aromaterapię do poprawy nastroju?
Jak wykorzystać aromaterapię do poprawy nastroju?
Aby poprawić sobie nastrój i poczuć się zrelaksowanym i szczęśliwym, nie musimy sięgać po środki farmakologiczne ani tym bardziej po ulubionego drinka. Znacznie prostszym i zdrowszym sposobem jest wykorzystanie aromaterapii. Eteryczne olejki roślinne, wykorzystywane w aromaterapii, oddziałują bardzo skutecznie na funkcje naszego organizmu i łagodzą stany niepokoju i napięcia, a zapachy, odpowiednio dobrane, wywołują pozytywne emocje. W Japonii powstały nawet specjalne kluby, gdzie można wdychać piękne zapachy. Jak wykorzystać aromaterapię do poprawy nastroju, dowiesz się z tego artykułu.
Zapachy a nastrój
Piękne zapachy wpływają pozytywnie na nasz nastrój. Pod wpływem odpowiednich kompozycji zapachowych stajemy się odprężenia, radośni, mamy chęć działać, widzimy świat w jasnych barwach. To zjawisko nie ma w sobie nic tajemniczego. Olejki eteryczne wpływają na procesy zachodzące w naszym organizmie, a także na chemię naszego mózgu, co ma wpływ na to, jak się czujemy. Zapachy wiążą się z przeżywanymi przez nas emocjami – odpowiednie ich kombinacje mogą budzić wspomnienia, dzięki którym następuje poprawa nastroju. Często są to doświadczenia indywidualne, ten sam zapach może budzić różne skojarzenia u różnych osób, bo inne są ich doświadczenia życiowe.
Które olejki eteryczne poprawiają nastrój?
Już w starożytnym Egipcie radzono sobie z przygnębieniem, wykorzystując zapach hyzopu. W starożytnej Grecji i Rzymie ceniono sobie aromat majeranku. Stopniowo poznawano coraz więcej zapachów o znaczeniu terapeutycznym. Medycyna zachodnia, po okresie odrzucenia terapii naturalnych jako szkodliwych zabobonów, zaczyna badać te metody i potwierdzać ich skuteczność. Na przykład zapach cytrusów jest doskonałym środkiem leczącym depresję. Olejek pomarańczowy uzyskiwany ze skórek pomarańczy tradycyjnie dodaje się do wypieków. Jest on bardzo skuteczny na poprawę nastroju. Pomóc może samo wąchanie pomarańczy w trakcie jej obierania. Olejek z kwiatów pomarańczy, zwany neroli, jest pomocny nawet w stanach głębokiej depresji. Działanie antydepresyjne ma także olejek z szypułek kwiatów pomarańczy (olejek petitgrainowy). Można je łączyć z olejkiem lawendowym, który ma bardzo szerokie działanie, między innymi łagodzi niepokój i stres oraz pomaga w przypadku bezsenności. Napięcie wywołane pośpiechem i licznymi problemami łagodzi olejek z melisy, a także neroli i petitgrainowy. Nastrój poprawia i uspokaja również olejek cedrowy, sandałowy czy bergamotowy.
Jak stosować aromaterapię?
Aromaterapia polega na leczeniu zapachami olejków eterycznych uzyskanych z roślin. Olejki można wykorzystać w bardzo różny sposób. Najbardziej popularne są kąpiele aromatyczne, masaże oraz specjalne kominki do aromaterapii. W kominku za pomocą świeczki podgrzewa się pojemnik z wodą, do której dodano wcześniej kilka kropli olejku eterycznego. Cząsteczki parującego olejku unoszą się w powietrzu i oddziałują na osoby przebywające w tym samym pomieszczeniu. Z kolei aromatyczną kąpiel przygotowuje się, dodając do kąpieli 10 – 15 kropli olejku, najlepiej rozcieńczonego olejkiem kokosowym albo innym naturalnym olejem roślinnym. Działanie kąpieli można wspomóc, zapalając świece zapachowe lub kadzidełka i stawiając miseczki z płatkami kwiatów albo wrzucając płatki kwiatów do wody. Łagodne światło i muzyka relaksacyjna w tle wzmocnią działanie olejków eterycznych. Coraz częściej stosuje się aromaterapię także w jacuzzi. Można również wykonać masaż, do którego użyje się olejków eterycznych. Możliwości jest wiele i każdy na pewno znajdzie swoją ulubioną metodę.