Jak zażywać antybiotyki?
Jak zażywać antybiotyki?
Antybiotyki pomagają nam w przypadku walki z wieloma chorobami. Niezmiernie ważne jest przestrzeganie zasad ich przyjmowania. Jedynie przy prawidłowym stosowaniu się do zaleceń można zwalczyć chorobę. Antybiotyki nie są środkami doraźnymi. Zaczynając leczenie, należy skończyć je po upływie tylu dni, na ile wskazywało zalecenie lekarskie. Ponadto nie są to leki, które można zażywać na własną rękę, np. jeśli zostały po poprzednim leczeniu. Zlecić je może jedynie lekarz.
Antybiotyki a posiłek
Każdy antybiotyk przyjmuje się 1 godzinę przed jedzeniem lub 2 godziny po jedzeniu. Ma to odzwierciedlenie w przyswajaniu substancji leczniczych zawartych w antybiotykach. Niektóre produkty mogą je bowiem zaburzać. Na rynku farmaceutycznym znajdują się również takie antybiotyki, które należy przyjmować w trakcie posiłku. Jeżeli lekarz nie poinformuje Cię, jak masz zażywać lek, przeczytaj informację w ulotce antybiotyku.
Czym popijać antybiotyk?
Antybiotyki popija się wodą gotowaną. Nie zaleca się popijania ich sokami czy napojami mlecznymi, utrudniają one bowiem wchłanianie się leku. Jeżeli podczas choroby masz ochotę na cytrusowy sok lub mleko, wypij je na około 2 godziny przed lub 2 godziny po zażyciu antybiotyku.
Ważne godziny przyjmowania antybiotyku
Dlaczego tak istotne są godziny przyjmowania antybiotyku? Otóż chodzi o to, by utrzymywał się we krwi stały poziom substancji leczniczej. W przeciwnym razie bakterie zaczną się namnażać lub będą próbowały uodpornić się na leczniczą substancję. Tak jak jest to zawarte w ulotce, pominiętą dawkę leku powinno przyjąć się najszybciej, jak jest to możliwe. W przypadku dłuższego opóźnienia lek należy przyjąć po 6, 8 lub 12 godzinach. Nie wolno przyjmować podwójnej dawki antybiotyku, gdyż można w ten sposób spowodować spotęgowane działania uboczne.
Środki ostrożności
W czasie antybiotykoterapii należy odstawić wszelkie preparaty zawierające żelazo, wapń i preparaty na zwalczenie nadkwaśności żołądkowej. Nie należy również spożywać specyfików witaminowych, które stanowią pożywkę dla bakterii chorobotwórczych. Podczas leczenia antybiotykiem nie wolno pić alkoholu, wchodzi on bowiem w reakcje z lekiem, co prowadzi do problemów z jego wchłanianiem. Dodatkowo może potęgować działania uboczne.
W czasie i po leczeniu
Podczas leczenia antybiotykiem przyjmuj probiotyki, które dostępne są w aptece, oraz pij jogurty z żywymi kulturami bakterii. Dzięki temu ochronisz swoją naturalną florę bakteryjną. Po leczeniu wzmocnij swój organizm witaminowymi suplementami.